Podwójny prezes za podwójną pensję. Bartosz Rola zarobi w miesiąc ponad 52 tys. zł

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta
Marcin Darda

Podwójny prezes za podwójną pensję. Bartosz Rola zarobi w miesiąc ponad 52 tys. zł

Marcin Darda

Bartosz Rola, prezes ZWiK i wiceprezes Aquaparku Fala w jednej osobie, zarobi w miesiąc ponad 52 tys. zł brutto za miesiąc pracy.

Bartosz Rola został najlepiej opłacanym menedżerem w historii miejskich spółek w Łodzi. Od dwóch tygodni jest prezesem zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Rola do ZWiK przeszedł ze stanowiska prezesa Aquaparku Fala, innej miejskiej spółki, którą zarządzał od połowy 2011. Gdy rada nadzorcza ZWiK powoływała go na prezesa tej spółki, jednocześnie rada nadzorcza Fali odwoływała go ze stanowiska i ... powierzyła mu stanowisko wiceprezesa Fali. Jest zatem Rola prezesem ZWiK i wiceprezesem Aquaparku Fala jednocześnie.

Urząd Miasta Łodzi tę dwoistość tłumaczy koniecznością „wspierania etapu projektowania nowych inwestycji. Budowana jest m. in. nowa hala basenowa składająca się z trzech basenów wewnętrznych i jednego zewnętrznego” - czytamy w komunikacie magistratu po powołaniu nowego prezesa ZWiK. Rola wiceprezesem Fali ma być przez 10 miesięcy.

Zapytaliśmy magistrat jak to rozwiązanie ma się sprawdzić logistycznie, bo przecież jedna osoba nie może być jednocześnie w dwóch miejscach. Odpowiedź: „Zarządy obu spółek są wieloosobowe. Główny ciężar prowadzenia spraw spółki będzie spoczywał na Prezesie Aquaparku Fala” - czytamy w korespondencji.

Maciej Stanik/archiwum Dziennika Łódzkiego Rada nadzorcza Aquaparku Fala powołała nowego prezesa spółki, a został nim Andrzej Pirek

Bo też przy okazji przetasowań z Bartoszem Rolą w roli głównej, rada nadzorcza Aquaparku Fala powołała nowego prezesa spółki, a został nim Andrzej Pirek, wcześniej m.in. doradca prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (PO), a potem dyrektor jednego z departamentów magistratu. Ile prezes i wiceprezes w jednej osobie zarobi w zarządach dwóch miejskich spółek?

Według informacji z magistratu na fotelu prezesa ZWiK będzie to ośmiokrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w IV kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez prezesa GUS. Ów wskaźnik według GUS to 4 tys. 403 zł i 78 gr. brutto, co pomnożone razy osiem wyniesie 35 tys. 230 zł i 24 gr i to jest miesięczne wynagrodzenie prezesa ZWiK. Ile z kolei Bartosz Rola zarobi w roli wiceprezesa Aquaparku Fala? Według magistratu będzie to czterokrotność tego wskaźnika według GUS, czyli 17 tys. 615 zł i 12 gr. - to miesięczne wynagrodzenie brutto wiceprezesa Aquaparku Fala. Czyli jego miesięczny zarobek w obu publicznych spółkach wyniesie 52 tys. 845 zł i 36 gr. brutto. Prezydent Zdanowska na taki zarobek pracuje około 4,5 miesiąca. Jednocześnie suma zarobków Roli na Fali jako zastępcy prezesa, jest niemal identyczna, jaką przyznano prezesowi tej spółki. Rola ma odejść z Fali po tym, jak zakończy się etap projektowania inwestycji, co ma potrwać około 10 miesięcy, a wtedy pełnię władzy w spółce przejmie prezes Pirek.

Rola w zarządzie ZWiK zastąpił Romualda Bosakowskiego (PO), odwołanego pod koniec grudnia 2016 r. I trafił na dobry moment, bo w życie wchodziła właśnie nowa ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Rola negocjował zatem nie warunki umowy o pracę w ZWiK, a kontrakt menedżerski. Kontrakt Roli jest sporo wyższy niż zarobki odwołanego Bosakowskiego (około 23,5 tys. zł brutto), ale jako menedżer odwołany może być w każdej chwili bez trzymiesięcznego wypowiedzenia, jak jest w przypadku umowy o pracę.

Krzysztof Szymczak Romuald Bosakowski, poprzedni prezes ZWiK, zarabiał mniej niż Rola

Co do kontraktów menedżerskich pozostałych prezesów łódzkich spółek miejskich, negocjacje wciąż trwają. W środę na sesji Rady Miejskiej Łodzi jeden z punktów będzie dotyczyła właśnie nowych zasad wynagrodzeń zarządów miejskich spółek. Punkt wprowadzono na wniosek radnych opozycyjnego klubu PiS.

- Chcemy wiedzieć na jakim etapie są negocjacje i jakie będą pensje w zarządach - mówi Sebastian Bulak, szef klubu PiS.

Marcin Darda

Dziennikarz Dziennika Łódzkiego. Najważniejsze informacje ze świata polityki, samorządów i partii politycznych Łodzi i regionu łódzkiego. Informacje zdobywam sam, zazwyczaj takie, którymi władza nie chciałaby się chwalić na konferencjach prasowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.