Podróż za... pieniądze podatnika [FELIETON DARIUSZA GABRYELSKIEGO]

Czytaj dalej
Dariusz Gabryelski

Podróż za... pieniądze podatnika [FELIETON DARIUSZA GABRYELSKIEGO]

Dariusz Gabryelski

- Człowiek musi sobie od czasu do czasu polatać – powiedział Zdzisław Maklakiewcz do Jana Himilsbacha w kultowym filmie „Wniebowzięci” Andrzeja Kondratiuka.

W filmie dwaj przyjaciele wygrali w totolotka sporą sumę pieniędzy i postanowili ją przeznaczyć na podróżowanie samolotami po całej Polsce. Te słynne słowa padły na plaży w Sopocie, kiedy dwaj kompani, obudzili się rano bez grosza przy duszy.
Podróżować lubi chyba każdy, chociaż w dzisiejszych czasach wcale nie jest ono tanie. Chyba, że sprawa dotyczy naszych parlamentarzystów. Wybrańcy narody z kosztami na podróże zupełnie się nie liczą, bo nie muszą. To my, podatnicy, płacimy krocie za ich wojaże.

Alicja Kaczorowska, łódzka posłanka Prawa i Sprawiedliwości, tylko w ubiegłym roku na podróże taksówką wydała aż 22 tysiące złotych. Zważywszy, że średnia cena za kilometr w łódzkich korporacjach wynosi 2 zł, to wychodzi, że Kaczorowska w rok przejechała taksówkami aż 11 tys. kilometrów. To jest 917 km miesięcznie.

Głośno było też o wydatkach na taksówki innej posłanki PiS Krystyny Pawłowicz. Okazało się, że na przejazdy wydaje tysiąc zł. miesięcznie. Posłanka mieszka w Warszawie i nie ma samochodu. Do Sejmu mogłaby jeździć komunikacją miejską. Ale po co? Lepiej rozbijać się taksówkami na koszt podatnika.

Jednym z najbardziej znanych podróżników za nieswoje jest Bogdan Borusewicz z PO. Dziennikarze ustalili, że od 2007 roku do stycznia 2013 r. ówczesny marszałek Senatu aż 713 razy latał na trasie Warszawa-Gdańsk. Jego podróże rejsowymi samolotami kosztowały obywateli prawie 400 tys. zł. Zdarzało się, że Borusewicz kursował z Warszawy do Gdańska i tego samego dnia wracał do Warszawy. Albo przylatywał z Gdańska do stolicy i wracał tego samego dnia do domu. Takich jednodniowych rejsów odbył w tym czasie ponad 300.

No cóż, człowiek przecież musi sobie od czasu do czasu polatać.

Dariusz Gabryelski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.