Po 100 latach odnalazł się zaginiony dokument króla Jagiełły dotyczący Łodzi. Powstanie 5-tomowa monografia miasta

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Wojciech Dłubakowski

Po 100 latach odnalazł się zaginiony dokument króla Jagiełły dotyczący Łodzi. Powstanie 5-tomowa monografia miasta

Wojciech Dłubakowski

Odnalazł się zaginiony przed stu laty przywilej renowacyjny dla Łodzi wydany przez króla Władysława Jagiełłę w czerwcu 1433 r. To najstarszy taki dokument dotyczący miasta. Jest własnością biskupstwa włocławskiego, ale do 8 sierpnia będzie go można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi - Pałacu Poznańskiego. Łódź na 600. rocznicę uzyskania praw miejskich doczeka się swojej monografii.

Urząd Miasta Łodzi poinformował, że zaginiony dokument odnalazł Krzysztof Laszkiewicz z Głowna.

To najstarszy oryginalny dokument dotyczący historii Łodzi. Wcześniejszy przywilej lokacyjny wydany w 1423 r. zaginął podczas wojen szwedzkich w 1655 r.

Jak informuje UMŁ, Krzysztof Laszkiewicz zapowiada publikację książki prezentującej losy tego dobrze zachowanego dokumentu, który był odnowieniem praw miejskich Łodzi.

W czwartek (29 lipca) władze miasta zapowiedziały także wydanie 5-tomowej monografii dziejów Łodzi, która ukaże się z okazji zbliżającej się rocznicy 600-lecia nadania praw miejskich. Realizacji zadania podjął się Uniwersytet Łódzki.

- Swój udział przy jej stworzeniu deklarują nie tylko historycy, ale też historycy sztuki, archeolodzy, etnolodzy, literaturoznawcy i językoznawcy. Dzieło to będzie wyjątkowe i kompletne - zapowiada rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Elżbieta Żądzińska.

Monografia będzie składała się z pięciu tomów. Przy jej tworzeniu, oprócz Uniwersytetu Łódzkiego i magistratu, pracować będą także przedstawiciele Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Archiwum Państwowego w Łodzi i Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

W ogrodzie Pałacu Poznańskiego podpisany został list intencyjny w tej sprawie. Nad redakcją monografii czuwać ma prof. Jarosław Kita z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Większość polskich dużych miast, a także większość miast naszego regionu już takie monografie ma. Czas teraz na Łódź. Nad monografią pracować będzie kilkudziesięcioosobowy zespół, złożony nie tylko z naukowców, ale i miłośników naszego miasta i przedstawicieli różnych instytucji - podkreśla prof. Jarosław Kita.

- Monografia ma być przystępnie napisana i będzie zawierała wiedzę budującą tożsamość różnych pokoleń łodzian - dodaje prezydent Hanna Zdanowska. - Historia Łodzi to wspaniałe dzieje odważnych ludzi, którzy swoją pracą, pasją i zaangażowaniem budowali miasto. Nadchodzi czas, by ich karta w dziejach Łodzi utrwaliła się w monografii.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wojciech Dłubakowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.