Plenerowa premiera łódzkiej opery „Człowiek z Manufaktury” już w najbliższą sobotę

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Dariusz Pawłowski

Plenerowa premiera łódzkiej opery „Człowiek z Manufaktury” już w najbliższą sobotę

Dariusz Pawłowski

Na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze będzie można zobaczyć premierę wersji plenerowej opery „Człowiek z Manufaktury”. Widowisko zostanie zaprezentowane w sobotę 18 maja od godz. 20.

Światowa prapremiera opery „Człowiek z Manufaktury” autorstwa Rafała Janiaka odbyła się 2 lutego tego roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Dzieło powstało specjalnie na zamówienie łódzkiej sceny, a jego twórca został wyłoniony w konkursie kompozytorskim. Libretto zostało zamówione u dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był dziennikarz i reżyser Krzysztof Korwin-Piotrowski. Dwuaktowa opera przedstawia epizody z życia XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego, przypomina strajk robotników z 1892 roku, a następnie przenosi akcję do przełomu XX i XXI wieku, przywołuje proces związany z likwidacją Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Poltex” i rodzącą się wizję Manufaktury.

Widowisko reżyseruje Waldemar Zawodziński. Na scenie pojawi się dwustu artystów. Partie Poznańskiego i Dyrektora wykona bas-baryton Stanisław Kierner. Jako Zofię usłyszymy mezzosopranistkę Małgorzatę Walewską, Przybyszem będzie Michał Barczak, a Prokuratorem - Wojciech Pszoniak (to debiut aktora w operze, na 50-lecie pracy artystycznej). W rolę Konia-Marynarza wcieli się kontratenor Michał Sławecki, Barona de Hirscha - Grzegorz Szostak, Lekarza - Rafał Pikała, Córki/Robotnicy - Aleksandra Borkiewicz, Syna - Przemysław Cierzniewski. Solistom towarzyszyć będą Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Rafała Janiaka.

Wstęp na Rynek Manufaktury będzie bezpłatny. Wydarzenie wpisuje się w obchody 13. urodzin łódzkiej Manufaktury.

Dariusz Pawłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.