Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Plastikowe zabawki są niezdrowe - mówi Katarzyna Bosacka, autorytet konsumencki

Czytaj dalej
Fot. Materiały prasowe TVN
Katarzyna Pachelska

Plastikowe zabawki są niezdrowe - mówi Katarzyna Bosacka, autorytet konsumencki

Katarzyna Pachelska

Matka czwórki dzieci, autorytet konsumencki, autorka i prowadząca programów „Wiem, co jem”, „Wiem, co kupuję” i „Co nas truje”, mówi o tym, jak wybrać prezent dla dziecka i o swoich przygotowaniach do świąt. Rozmawiamy dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia z Katarzyną Bosacką.

Czy już jest pani do nich przygotowana?
Właśnie biegam po sklepach, żeby nie zostawiać zakupu prezentów na ostatnią chwilę, bo nie cierpię tych przedświątecznych kolejek do kas, tego zamieszania. O prezentach myślę już od września. Gdy tylko usłyszę, że ktoś wspomina o czymś, co by chciał zrobić albo mieć, np. mąż chciałby się wybrać na jakiś koncert, to notuję w pamięci i od razu mam pomysł na prezent - kupuję bilety.

Dla dzieci ma pani już przyszykowane prezenty?
Najprościej mi jest wybrać prezent dla najmłodszego syna, 5-letniego Franka, bo w tym roku po raz pierwszy naskrobał koślawymi literami list do Mikołaja, w którym wymienia listę pożądanych prezentów. Starszym, ale właściwie to całej rodzinie, kupiłam coś, co będziemy nosić razem, czego nie mogę dokładnie opisać, żeby nie zepsuć niespodzianki, ale zdradzę, że są to rzeczy, które zintegrują nas jako rodzinę i będą przypominać o świętach.

Jakie zabawki kupuje pani Frankowi, a wcześniej - starszym dzieciom?
Kochamy gry planszowe, uwielbiamy grać w karty, więc gra jest u nas zawsze mile widzianym prezentem. Spędzanie wolnego czasu razem integruje rodzinę, bo wszyscy, także 21-letni Janek i nastoletnie córki, lubimy planszówki. Co ciekawe, 5-letni Franio jest mistrzem Memo, czyli gry ćwiczącej pamięć. Regularnie nas wszystkich ogrywa. Jako prezenty cenię też wszelkie edukacyjne zabawki - puzzle, klocki, układanki. Plus książki. Najmłodszy syn dużo zabawek odziedziczył po rodzeństwie, więc w klocki Lego jest wyposażony.

Franek nie dostanie żadnych kolorowych plastikowych autek?
Nie, bo niestety coraz więcej wskazuje na to, że plastikowe przedmioty nie są zdrowe. Coraz więcej badań publikuje się na ten temat, w Polsce mocno zajmuje się tym Politechnika Gdańska. Wygląda na to, że nie ma w stu procentach bezpiecznego plastiku. Każdy ma w sobie tzw. plastyfikatory, czyli składniki umożliwiające zmiękczanie i dowolne formowanie plastiku, wśród nich ftalany i bisfenole. Po pewnym czasie te związki chemiczne ulatniają się i przenikają do jedzenia, napojów (w przypadku plastikowych pojemników), a jeśli dziecko weźmie do ust zabawkę, w której produkcji użyto plastyfikatorów, to również do jego organizmu. Te związki mogą źle wpływać na gospodarkę hormonalną, zwiększać ryzyko zachorowania na astmę i alergię, szczególnie w przypadku dzieci. Mogą powodować zaburzenia pracy tarczycy, nadnerczy, jak również wywołać bezpłodność, zwłaszcza u mężczyzn.

W Unii Europejskiej zakazano jednak stosowania ftalanów przy produkcji zabawek, artykułów pielęgnacyjnych i produktów, które dziecko może gryźć, ssać i które mają dłuższy kontakt ze skórą.
Tak, ale jeśli nie ma tam ftalanów, to jest bisfenol A, a jeśli nie ma bisfenolu A, to jest bisfenol S, itd. Poza tym znakomita większość zabawek plastikowych jest produkowana w Chinach, a tam nie zawsze są przestrzegane europejskie standardy, nawet przy produkcji zabawek na nasz rynek. Ważne jest, by rodzice często robili przegląd zabawek dziecka i wyrzucali te, które są uszkodzone, połamane, bo z takich często ulatniają się szkodliwe ftalany.

Dalej piszemy:

 • Jakich oznaczeń na zabawkach szukać?
 • Czy słodycze są dobre jako prezent dla dzieci?
 • Czy pani Katarzyna szystko na świąteczny stół robi pani sama? 
Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Pachelska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.