Marcin Darda

PiS zmienia reguły wyborów do samorządów. Wprowadzona zostanie dwukadencyjność

W 2014 r. Hanna Zdanowska startowała jednocześnie w wyborach na  prezydenta Łodzi i do sejmiku. Taka możliwość ma być zlikwidowana Fot. Krzysztof Szymczak W 2014 r. Hanna Zdanowska startowała jednocześnie w wyborach na prezydenta Łodzi i do sejmiku. Taka możliwość ma być zlikwidowana
Marcin Darda

Klub PiS złożył w Sejmie projekt zmian w ordynacji samorządowej. Wprowadzona zostanie dwukadencyjność, ale od wyborów w 2018 r.

Zmian w ordynacji samorządowej będzie kilka, za to bardzo istotnych. Najważniejsza jest ta, że w gminach i miastach do 100 tys. mieszkańców zlikwidowane zostaną jednomandatowe okręgi wyborcze i powróci ordynacja proporcjonalna, która obowiązywać będzie na każdym szczeblu samorządów, jak to było ostatnio w wyborach w 2010 r. „Zastosowanie zasady proporcjonalności spowoduje, że rada gminy będzie reprezentantem wszystkich jej mieszkańców. Ponadto w najmniejszych gminach zniknie problem okręgów liczących po kilkudziesięciu wyborców” - napisano w uzasadnieniu projektu.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Darda

Dziennikarz Dziennika Łódzkiego. Najważniejsze informacje ze świata polityki, samorządów i partii politycznych Łodzi i regionu łódzkiego. Informacje zdobywam sam, zazwyczaj takie, którymi władza nie chciałaby się chwalić na konferencjach prasowych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.