Małgorzata Kulka

Piramida finansowa w Radomsku. Zarzuty dla byłego radnego PiS

Witold Błaszczyk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Fot. Dariusz Śmigielski Witold Błaszczyk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie
Małgorzata Kulka

Witold W., były radny wojewódzki PiS, odpowie za stworzenie piramidy finansowej i niekorzystne rozporządzanie mieniem ponad stu osób? Mieszkaniec Radomska usłyszał już zarzuty, ale do winy się nie przyznaje. Prokurator wnioskuje o areszt.

Działalność firmy Witolda W. polegała m.in. na zaciąganiu pożyczek i pożyczek inwestycyjnych, ale śledczy dopatrzyli się w niej klasycznego przykładu piramidy finansowej. Zatrzymany w poniedziałek były radny sejmiku woj. łódzkiego usłyszał zarzuty dotyczące wyłudzania pieniędzy i niekorzystnego rozporządzania mieniem wielu osób, mieniem o wartości co najmniej 6,6 mln zł.

- Witold W. podejrzany jest o to, że od sierpnia 2011 r. do września 2017 r., prowadząc działalność gospodarczą założoną w celu wyłudzenia pieniędzy od wielu osób, dążył do uzyskania korzyści majątkowej poprzez wprowadzenie pożyczkodawców w błąd - wyjaśnia prokurator Witold Błaszczyk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie.

Prokurator wyjaśnia, że klienci byli wprowadzani w błąd co do sytuacji majątkowej Witolda W. i możliwości spłaty pożyczek. Były radny zawarł umowy pożyczek i pożyczek inwestycyjnych z wieloma osobami, zobowiązując się do zwrotu kwoty głównej i wypłaty odsetek w wysokości od 8,89 do 17,28 proc. Niestety, w pewnym momencie przedsiębiorca przestał się wywiązywać z części zobowiązań.

Śledczy ustalili, że firmie Witolda W. pieniądze w różnych terminach i kwotach pożyczyły 102 osoby, niektóre po kilka, kilkanaście, a nawet 20 razy. Prokuratura ocenia, że podejrzany pod przykrywką zaciągania pożyczek prowadził klasyczną działalność lokacyjną. Klienci lokowali u niego środki finansowe na określony procent, a on to nazywał „pożyczką” lub „pożyczką inwestycyjną”. Firma funkcjonowała tak jak piramida finansowa.

Pozostało jeszcze 36% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Kulka

Jestem absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Od 10 lat pracuję w lokalnej redakcji Dziennika Łódzkiego w Radomsku i żyję tym, co dzieje się w regionie. Jeśli chcesz, żebyśmy zajeli się jakimś tematem i przedstawili go w wydaniu papierowym oraz naszych serwisach naszemiasto.pl, zapraszamy do współpracy.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.