Pięć ton jesiotra z Kutna miesięcznie!

Czytaj dalej
Michalina Dąbrowska

Pięć ton jesiotra z Kutna miesięcznie!

Michalina Dąbrowska

Firma Plantlab zyskała 12 mln złotych dotacji na hodowlę jesiotra. Chce stać się silnym graczem na polskim rynku kawioru. Kiedyś raczyli się nim ludzie wywodzący się z niższej warstwy społeczne. Dziś na oryginalną przystawkę z kawioru mogą sobie pozwolić jedynie możni tego świata.

Firma Plantlab przy współpracy z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Zakładem Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu wynajęła powierzchnię w parku logistycznym Hillwood Kutno. Powstanie tam nowoczesna firma zajmująca się plantacją sałaty rzymskiej oraz hodowlą jesiotra.

Plantlab: kawior i sałata rzymska

Plantlab na wynajętej powierzchni uruchomi najnowocześniejszą w Europie instalację do produkcji sałaty rzymskiej (główki przypominają kapustę pekińską) i hodowli jesiotra w specjalnie izolowanym od środowiska mikroklimacie i zamkniętym obiegu wodnym.

Pięć ton jesiotra z Kutna miesięcznie!

Metoda aquaponiki charakteryzuje się hodowlą roślin na specjalnych pożywkach wodnych, bez użycia gleby. Do tej pory metoda ta była wykorzystywana w Azji i Stanach Zjednoczonych.

- Cieszymy się, że na budowę instalacji firma Plantlab wybrała naszą inwestycję w Kutnie. Widząc ogromny potencjał tego projektu, z radością i dużym zaangażowaniem podjęliśmy się jego realizacji. Korzystając z wiedzy i doświadczenia zespołu ekspertów Hillwood, pomogliśmy Plantlab optymalnie wykorzystać i dostosować powierzchnię magazynu do potrzeb tak niestandardowej produkcji - mówi Jan Kaliński, Business Development Director w Hillwood Polska.

Pięć ton jesiotra z Kutna miesięcznie

Firma wynajęła blisko 3 tys. mkw. Na 11 poziomach staną specjalne instalacje, dzięki którym będzie można w ciągu roku zebrać ponad 545 tysięcy sztuk sałaty, a w basenach każdego miesiąca firma jest w stanie wyhodować prawie 5 ton jesiotra.

- Nasza instalacja będzie pierwszym w Europie systemem aquaponicznym do produkcji zdrowej żywności na masową skalę. Naszym zdaniem dzięki wysokiej efektywności i całkowitemu uniezależnieniu od warunków zewnętrznych, projekt ma szansę zapoczątkować nowy trend i stać się odpowiedzią na wyzwania współczesnego rolnictwa związane z erozja gleb, zwiększaniem obszarów zurbanizowanych i przeludnieniem - powiedział Łukasz Maciak, Prezes Zarządu Plantlab Sp. z o.o.

Pięć ton jesiotra z Kutna miesięcznie!

12 mln dotacji na jesiotra z Kutna

W 2019 roku firma otrzymała dofinansowanie w wysokości 12 milionów złotych na realizację projektu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Obecnie spółka nie zdradza szczegółów dotyczących tego, ile osób znajdzie zatrudnienie w powstającej firmie.

Hodowla jesiotra w Polsce przechodzi swojego rodzaju renesans. Po niemal całkowitym zniknięciu w latach 90. naturalnie występującego w polskich wodach jesiotra zachodniego, od kilkunastu lat z powodzeniem rozwijana jest hodowla jesiotra rosyjskiego i syberyjskiego, także jego krzyżówek. Kawiorowy interes stworzyli w Koninie Szymon Świłło i Tomasz Gens.

- W osiem miesięcy stworzyliśmy ekskluzywną markę - przyznał Świłło. - Chcieliśmy trafić do najlepszych restauracji i hoteli. I w zasadzie w bardzo krótkim czasie udało nam się to zrobić. W Koninie rocznie produkuje się ok. 500 kg czarnego kawioru z ryb jesiotrowatych. To jeszcze niewiele w porównaniu z 400 tys. ton produkowanymi na całym świecie. Wartość światowej produkcji szacuje się na ponad 10 mld zł.

Co ciekawe, do słoiczka trafia zawsze ikra od jednej ryby. Dlaczego?

- Każda samica ma lekko inny odcień i wielkość ziarenek - wyjaśnił dyrektor hodowli jesiotrów Henryk Mokrzycki.

Przysmak carów

Dziś najdroższy jest kawior czarny, zwany też rosyjskim, będący ikrą kilku gatunków ryb jesiotrowatych: bieługi oraz jej krzyżówek, jesiotra rosyjskiego, siewrugi, sterleta i amerykańskiego jesiotra białego. Doskonały czarny kawior jest produkowany w Rosji i Iranie, na rynek dostarczają go też Francuzi i Włosi,

Znany jest również kawior czerwony produkowany z ryb łososiowatych: głównie łososi pacyficznych - kety, gorbuszy, kiżucza, nerki oraz łososia atlantyckiego.

Najprawdopodobniej pierwszymi konsumentami kawioru byli Persowie, którzy wierzyli, że kawior jest źródłem energii oraz lekarstwem na wiele chorób i dolegliwości. Początkowo był on pożywieniem biednych rybaków, z czasem zyskał na wartości.

Prawdziwym smakoszem kawioru był w Rosji Piotr Wielki. Francuzi pokochali kawior dopiero w okresie Rewolucji Październikowej. Szacuje się, że obecnie 65 procent kawioru pochodzącego znad Morza Kaspijskiego trafia do Francji. Do dziś kawior stanowi symbol luksusu. Jego cena rośnie, za przyczyną gwałtownego spadku zasobów naturalnych w Morzu Kaspijskim.

Michalina Dąbrowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.