Parkują w dołach pełnych deszczówki

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Grzegorz Kozakiewicz

Parkują w dołach pełnych deszczówki

Grzegorz Kozakiewicz

Plac przy “Fundacji Przedsiębiorczość” w Żarach woła o pomstę do nieba. Błoto i kałuże irytują mieszkańców. A radni udają, że tematu nie ma.

- Błoto sięga tu po kostki. Strach wysiadać z samochodu! - wskazuje pani Barbara, która regularnie zmuszona jest odwiedzać żarskie starostwo. - Drogi mamy przyzwoite, ale parkowanie w centrum to jakiś koszmar.

Rozjeżdżony plac przy ul. Mieszka I codziennie zawalony jest autami. Dla większości kierowców jest on miejscem krótkiego postoju w gonitwie po urzędach. Brodzący w głębokich kałużach mieszkańcy chcieliby liczyć na poprawę. - Kąpielową zrobili, choć nikt tamtędy nie chodzi, a tu od lat ta sama breja. Przyjdzie nam terenowy samochód kupić! - Skarżą się.

50 samochodów parkuje codziennie na placu przed Fundacją Przedsiębiorczość

O utwardzeniu placu mówi się od dawna. Zamierzenia te na chwilę przyćmił plan rozbudowy budynku inkubatora przedsiębiorczości. Gdy ostatecznie go zarzucono, parking przy Mieszka I wrócił w orbitę zainteresowań władz. - Niepotrzebnie zwlekaliśmy z tym projektem - mówi radny, Dariusz Grochla - sprawę należało załatwić już dziesięć lat temu.

W podobnym tonie wypowiada się Jerzy Candekidis, radny tego okręgu. - W ubiegłym roku sygnalizowaliśmy powrót do sprawy. Miał zostać sporządzony projekt, urząd miasta pracował nad oszacowaniem kosztów. Była nadzieja na oszczędności przetargowe, dzięki którym można by sfinansować to zadanie.

Pani Barbara: - Dziw, że nikt nie myśli o uporządkowaniu tego miejsca. Parking jest tu bardzo potrzebny.
Grzegorz Kozakiewicz Pani Barbara: - Dziw, że nikt nie myśli o uporządkowaniu tego miejsca. Parking jest tu bardzo potrzebny.

Mimo nacisków niektórych radnych wiążących decyzji nadal brak. Kolejka miejskich potrzeb jest zresztą dłuższa. - Gdyby znalazły się jakieś pieniądze, widziałbym je raczej w Kunicach. Tamtejsze drogi wymagają ogromnych nakładów - zauważa dla odmiany radny Piotr Czerwiński.

Złudzeń nie pozostawia też odpowiedź żarskiego magistratu. Zdaniem urzędników parking przy Fundacji jest sprawą przejściową. - Teren przewidziany jest w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z dopuszczeniem usług nieuciążliwych - pisze Edyta Nawrot rzeczniczka UM.- Plan nie uwzględnia budowy nowych obiektów parkingowych w powyższych lokalizacjach. I dodaje, że w budżecie na rok 2016 nie ma zabezpieczonych środków na utwardzenie placu.

Autor: Grzegorz Kozakiewicz

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.