Dariusz Pawłowski

Panie walczące o przetrwanie w świecie zdominowanym przez panów [RECENZJA KSIĄŻKI "ZŁOTA GODZINA"]

Panie walczące o przetrwanie w świecie zdominowanym przez panów [RECENZJA KSIĄŻKI "ZŁOTA GODZINA"]
Dariusz Pawłowski

Jak się rodził feminizm? Epicka, napisana z rozmachem powieść amerykańskiej pisarki Sary Donati (właść. Rosina Lippi) zwraca uwagę, że ten prawdziwy, nie upolityczniony i nie wyprowadzany na ulice, ale dotyczący godności, codzienności, praw kobiet rodził się w determinacji pań inteligentnych i wrażliwych, a nie „wyszczekanych”.

„Złota godzina” przenosi czytelnika do Nowego Jorku lat 80. XIX wieku. Na przeszło 800 stronach historia miesza się z powieściową fikcją, tworząc frapującą, pełną dopracowanych, zachwycających szczegółów i świetnie skonstruowanych postaci sagę. Dużo tu olśniewających scen, a przede wszystkim obrazów zajmująco odtworzonego Nowego Jorku lat ogromnych społecznych i gospodarczych zmian.

Bohaterkami powieści są Anna Savard i jej kuzynka Sophie, absolwentki szkoły medycznej. Wychowane przez ciotkę w nietypowym jak na ówczesne czasy domu, w którym cenione są wiedza, otwartość i kreatywność, a noszenie gorsetów uważane jest za uwłaczające godności i rujnujące zdrowie, wykorzystują swe umiejętności w służbie najsłabszym i najbardziej potrzebującym.

Na drodze Anny zrządzeniem losu staje czwórka osieroconych dzieci włoskich emigrantów: Rosa, Lia, Tonino i Vittorio. Poruszona ich historią podejmuje decyzję o adopcji. Niestety, obaj chłopcy znikają bez śladu. Anna rozpoczyna poszukiwania, a pomaga jej w tym detektyw Jack Mezanotte. Tymczasem Sophie wezwana zostaje do trudnego porodu. Młoda kobieta błaga ją o informacje na temat antykoncepcji, ale lekarka musi być ostrożna, bo w mieście działa Anthony Comstock i jego Nowojorskie Towarzystwo na Rzecz Walki Z Występkiem. Wszelkie metody zapobiegania ciąży, edukacja seksualna, aborcja czy otwarte wypowiadanie się o sprawach intymnych są zabronione pod karą więzienia i grzywny...

Dzielne kobiety, rzecz jasna, podejmują walkę o prawo swojej płci do decydowania o własnym losie, chociaż wiedzą, że może to pogrzebać z trudem rozwijaną karierę. Podejmują jednak swoje działania nie przy pomocy haseł i w gronie pań należących do finansowej elity, ale poprzez praktyczne przedsięwzięcia przynoszące ulgę i pomoc odtrąconym. Wspaniale napisana historyczna lekcja dla dzisiejszych „odważnych”.

„ZŁOTA GODZINA”
Sara Donati
Wydawnictwo Kobiece

Dariusz Pawłowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.