Dariusz Pawłowski

Panie walczące o przetrwanie w świecie zdominowanym przez panów [RECENZJA KSIĄŻKI "ZŁOTA GODZINA"]

Panie walczące o przetrwanie w świecie zdominowanym przez panów [RECENZJA KSIĄŻKI "ZŁOTA GODZINA"]
Dariusz Pawłowski

Jak się rodził feminizm? Epicka, napisana z rozmachem powieść amerykańskiej pisarki Sary Donati (właść. Rosina Lippi) zwraca uwagę, że ten prawdziwy, nie upolityczniony i nie wyprowadzany na ulice, ale dotyczący godności, codzienności, praw kobiet rodził się w determinacji pań inteligentnych i wrażliwych, a nie „wyszczekanych”.

„Złota godzina” przenosi czytelnika do Nowego Jorku lat 80. XIX wieku. Na przeszło 800 stronach historia miesza się z powieściową fikcją, tworząc frapującą, pełną dopracowanych, zachwycających szczegółów i świetnie skonstruowanych postaci sagę. Dużo tu olśniewających scen, a przede wszystkim obrazów zajmująco odtworzonego Nowego Jorku lat ogromnych społecznych i gospodarczych zmian.

Bohaterkami powieści są Anna Savard i jej kuzynka Sophie, absolwentki szkoły medycznej. Wychowane przez ciotkę w nietypowym jak na ówczesne czasy domu, w którym cenione są wiedza, otwartość i kreatywność, a noszenie gorsetów uważane jest za uwłaczające godności i rujnujące zdrowie, wykorzystują swe umiejętności w służbie najsłabszym i najbardziej potrzebującym.

Na drodze Anny zrządzeniem losu staje czwórka osieroconych dzieci włoskich emigrantów: Rosa, Lia, Tonino i Vittorio. Poruszona ich historią podejmuje decyzję o adopcji. Niestety, obaj chłopcy znikają bez śladu. Anna rozpoczyna poszukiwania, a pomaga jej w tym detektyw Jack Mezanotte. Tymczasem Sophie wezwana zostaje do trudnego porodu. Młoda kobieta błaga ją o informacje na temat antykoncepcji, ale lekarka musi być ostrożna, bo w mieście działa Anthony Comstock i jego Nowojorskie Towarzystwo na Rzecz Walki Z Występkiem. Wszelkie metody zapobiegania ciąży, edukacja seksualna, aborcja czy otwarte wypowiadanie się o sprawach intymnych są zabronione pod karą więzienia i grzywny...

Dzielne kobiety, rzecz jasna, podejmują walkę o prawo swojej płci do decydowania o własnym losie, chociaż wiedzą, że może to pogrzebać z trudem rozwijaną karierę. Podejmują jednak swoje działania nie przy pomocy haseł i w gronie pań należących do finansowej elity, ale poprzez praktyczne przedsięwzięcia przynoszące ulgę i pomoc odtrąconym. Wspaniale napisana historyczna lekcja dla dzisiejszych „odważnych”.

„ZŁOTA GODZINA”
Sara Donati
Wydawnictwo Kobiece

Dariusz Pawłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.