Paliwo najtańsze od tygodni

Czytaj dalej
Fot. Przemysław Świderski
Alicja Zboińska

Paliwo najtańsze od tygodni

Alicja Zboińska

Po niedzieli litr benzyny na stacjach w naszym regionie powinien kosztować o 5 - 10 groszy mniej. Tak taniej ropy nie było od listopada, ale sytuacja może zmienić się pod koniec maja

Dobre wieści dla kierowców. W porównaniu do ubiegłego tygodnia ceny benzyny, oleju napędowego oraz autogazu znów spadły, a to jeszcze nie koniec. W przyszłym tygodniu czekają nas kolejne obniżki cen na stacjach i to znacznie wyższe niż obecne.

- Ceny paliw w hurcie spadają od połowy kwietnia - mówi Urszula Cieślak, ekspert rynku paliw z Biura Maklerskiego „Reflex” w Łodzi. - Trzeba pamiętać, że mijający tydzień był w zasadzie "półświąteczny". Część firm miała wolne, a to przełożyło się nie niewiele zmian na stacjach. W tym tygodniu ceny spadły więc nieznacznie, o mniej więcej tyle, co w ubiegłym tygodniu - dodaje Urszula Cieślak.

Ceny paliw idą w dół, bo tanieje ropa Brent. Na giełdzie w Londynie wczoraj rano baryłka tej ropy kosztowała 48,5 dolarów. W ciągu tygodnia cena baryłki spadła o trzy dolary. Tak taniej ropy nie było od listopada.

Litr benzyny 95-oktanowej na stacjach w woj. łódzkim kosztował w tym tygodniu średnio 4,65 zł, litr benzyny 98-oktanowej - 4,91 zł, a oleju napędowego - 4,46 zł. Za litr autogazu kierowcy w woj. łódzkim płacą przeciętnie 2,11 zł. W porównaniu do ubiegłego tygodnia średnie ceny litra benzyny 95-oktanowej i oleju napędowego spadły o jeden grosz, a litr benzyny 98-oktanowej staniał średnio o 2 grosze. O tyle samo zdrożał natomiast litr autogazu.

Od połowy kwietnia litr benzyny staniał na stacjach średnio o 30 groszy

Najwięcej - 4,68 zł za litr benzyny 95-oktanowej trzeba zapłacić w woj.: podkarpackim i warmińsko-mazurskim.

Aż 5,04 zł kosztuje przeciętnie litr benzyny 98-oktanowej w woj. zachodniopomorskim - najwięcej w kraju. Na drugim miejscu znalazło się woj. lubuskie, gdzie średnia cena to 5,01 zł. Niewiele taniej - zaledwie o jeden grosz - kosztuje litr benzyny 98-oktanowej w woj. podkarpackim - równo 5 zł.

Najdroższy olej napędowy - 4,54 zł za litr - jest natomiast na Mazowszu.

- W przyszłym tygodniu ceny paliw spadną od 5 do 10 groszy za litr - prognozuje Urszula Cieślak. - Od połowy kwietnia ceny paliw w hurcie spadły o 24 groszy za litr, a w detalu o prawie 30 groszy. Ceny na stacjach spadają dopiero od dwóch tygodni i ten trend się utrzyma przynajmniej do 20 maja. Później będziemy czekać na decyzję OPEC dotyczącą ewentualnego zmniejszenia wydobycia ropy w drugiej połowie roku. Nawet jeśli właśnie taka zostanie podjęta, to skutki nie powinny być drastyczne, gdyż mamy do czynienia z nadwyżką ropy, chociażby w Stanach Zjednoczonych.

Urszula Cieślak zwraca jeszcze uwagę na rynek walutowy i niedzielne wybory prezydenckie we Francji. Wygrana Emmanuela Macrona rynkiem nie zatrzęsie, w przeciwieństwie do zwycięstwa Marie Le Pen. W drugim przypadku można, przez jakiś czas spodziewać poruszenia na rynku walutowym.

Mimo ostatnich obniżek i tak za tankowanie płacimy więcej niż przed rokiem. W maju 2016 r. litr benzyny 95-oktanowej kosztował przeciętnie 4,50 zł, natomiast 98-oktanowej od 4,75 do 4,82 zł. Znacznie tańszy niż obecnie był olej napędowy, litr kosztował od 4,12 do 4,20 zł.

Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.