Otwartość na współpracę to znak rozpoznawczy forum

Czytaj dalej

Otwartość na współpracę to znak rozpoznawczy forum

O idei przyświecającej organizacji Europejskiego Forum Gospodarczego, o marce naszego regionu oraz o gościach i programie tej edycji Forum - rozmawiamy z Witoldem Stępniem, marszałkiem Województwa Łódzkiego.

Jakie idee przyświecają Europejskiemu Forum Gospodarczemu? Jakie są jego założenia?

Od samego początku istnienia Forum stawiamy silny akcent na rolę województwa łódzkiego w kształtowaniu gospodarki Unii Europejskiej. Pokazujemy, jak na tle innych państw wspólnoty wygląda przedsiębiorczość w województwie łódzkim, z radością gościmy przedstawicieli z innych państw członkowskich. Dla mnie osobiście EFG jest imprezą będącą przede wszystkim platformą wymiany dobrych praktyk i networkingu. Chcemy uczyć się od naszych partnerów, ale również chcemy pokazywać im, co u nas zadziałało i może w przyszłości zaprocentować w ich działaniach. Otwartość na współpracę i wymianę doświadczeń jako znak rozpoznawczy naszego Forum, to coś, co stale słyszę w rozmowach z przedstawicielami świata biznesu. Jestem dumny z łódzkiego, bo tworzą je osoby pracowite i pomysłowe, którym bliska jest idea ‘myśl globalnie - działaj lokalnie’.

Tu muszę nadmienić, że jako organizatorzy wydarzenia czujemy się odpowiedzialni za promowanie wartości europejskich również poza granicami Unii - dlatego co roku zapraszamy do udziału zarówno przedstawicieli państw członkowskich, jak i również tych, które są poza Unią, ale do niej aspirują. Europejskie wartości w biznesie promujemy również poprzez zapraszanie gości z Ameryki, Azji i Afryki.

Dlaczego w naszym regionie potrzebne jest takie wydarzenie jak EFG? O jakich korzyściach dla łódzkiego i dla naszych środowisk biznesowych możemy mówić?

Wydarzenie przyczynia się do zwiększenia rozpoznawalności marki „Łódzkie”, jako regionu, w którym stawia się na gospodarkę, który jest otwarty na innowacje, nowe technologie, kreatywne myślenie. Region Łódzki na kilkadziesiąt godzin staje się centrum europejskiej gospodarki dzięki licznym panelom i sesjom, w których biorą udział tysiące przedstawicieli biznesu, instytucji państwowych, samorządowych, otoczenia biznesu i nauki ze znakomitymi gośćmi specjalnymi i ekspertami. Postrzeganie Łódzkiego, jako otwartego na biznes to jedno, a drugie, to korzyści, jakie daje Forum naszym przedsiębiorcom. Organizowane spotkania B2B, nieformalna platforma wymiany doświadczeń i inspiracji to wartość nie do przecenienia.

To już jedenasta edycja EFG. Kto do tej pory gościł na Forum? Jakich znanych gości podejmowaliśmy? Jakie uznane marki?

To były największe nazwiska światowej gospodarki i polityki. Wymienię choćby Michaela Reagana, syna 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Güntera Verheugen - Komisarza Unii Europejskiej ds. Rozszerzenia Unii, kiedy wstępowała do niej Polska, Iana Brzezińskiego - eksperta ds. amerykańskiej polityki zagranicznej i spraw wojskowych, syna Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy prezydenta Jimiego Cartera. Gościliśmy też byłych prezydentów: Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego, a także premierów: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jerzego Buzka i inne znakomitości. Pamiętam, jak cała sala, setki osób, na stojąco śpiewało sto lat prezydentowi Wałęsie zainicjowane przez Szewacha Weissa. Pan prezydent akurat obchodził urodziny, gdy był u nas. Są to chwile, które czynią Forum niezapomnianym wydarzeniem dla nas wszystkich.

Jaka będzie tematyka poszczególnych paneli?

W tym roku planujemy 30 paneli, na których wystąpi ponad setka prelegentów. Przekrój tematów jest bardzo szeroki. Będzie o przywództwie, o sukcesie w biznesie. Na pewno będzie o innowacjach i nowych technologiach w komunikacji, w tym planowanej sieci 5G, jako szansie dla Łodzi; podejmiemy temat automatyzacji i robotyzacji, zorganizujemy dialog producentów z logistykami; powiemy o nowościach w budownictwie. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej forum.lodzkie.pl, na której opisany jest cały program wydarzenia. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.