Oto czarna strona Biedronek. Inspekcja pracy skontrolowała 17 sklepów

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Małgorzata Oberlan

Oto czarna strona Biedronek. Inspekcja pracy skontrolowała 17 sklepów

Małgorzata Oberlan

Nierozliczanie nadgodzin, odmawianie pracownikom 15-minutowej przerwy, organizowanie pracy rodzicom małych dzieci w nocy, a nawet poniżające krzyki i grożenie zwolnieniem - to tylko część nieprawidłowości, który odkryła PIP w Biedronkach.

Od lipca do października inspektorzy pracy skontrolowali 17 wybranych placówek sieci Biedronka. Skontrolowane sklepy znajdują się w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu oraz Zielonej Górze. Dodatkowo, we wrześniu br. czynności kontrolne podjęto też w Centrali Jeronimo Martins Polska w Poznaniu. Inspektorzy wzięli pod lupę tomy dokumentów i grafików oraz przesłuchali 104 pracowników. Co ustalili?

Mocno przepracowani

Lista odkrytych nieprawidłowości jest tak długa, że niemożliwa tutaj w całości do przytoczenia. Skupmy się na najważniejszych kwestiach.

Czas pracy - z tym niejeden sklep jest na bakier. Zmiany w grafikach nie zawsze są ustalane z pracownikami. Bywa, że osobom na L4 planuje się dni wolne w czasie choroby. Rodzice małych dzieci (do lat 4) przychodzą do pracy na nocki bez wyrażenia uprzednio pisemnej zgody.

W jednym ze sklepów inspektorzy odkryli niewypłacenie pracownikom dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, których nie zrekompensowano czasem wolnym w odpowiednim wymiarze.

Jakie nieprawidłowości wykryto w Biedronce? Co o pracy w popularnym dyskoncie mówią pracownicy? Jak odbiera kontrole z inspekcji pracy Jeronimo Martins? - o tym przeczytasz w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.