Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ostrowianin przeżył niemieckie eksperymenty medyczne w Dachau

Czytaj dalej
Marek Weiss

Ostrowianin przeżył niemieckie eksperymenty medyczne w Dachau

Marek Weiss

Czesław Piechota miał 17 lat, kiedy wybuchła II wojna światowa. Najpiękniejszy okres jego życia przypadł na koszmar okupacji, która w jego przypadku miała szczególnie mroczne oblicze. Aż 5 lat spędził bowiem za drutami obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie poddawany był pseudomedycznym eksperymentom. Wiele razy ocierał się o śmierć, ale pisane mu było dożyć 95 lat.

Już w wieku dwóch lat stracił matkę. Ojciec ze względu na pracę w zawodzie budowlańca nie mógł poświęcić dzieciom zbyt dużo czasu. Zajmowały się nimi dwie kolejne macochy. Mimo to wyniósł z domu głęboki patriotyzm, który dodatkowo ukształtowało w nim Gimnazjum Męskie w Ostrowie.

Tuż przed wybuchem wojny bezskutecznie próbował na ochotnika zgłosić się do wojska. W czasie okupacji szybko nawiązał kontakty z kolegami szkolnymi. Młodzi ludzie, w wieku 16-18 lat, postanowili nie siedzieć z założonymi rękami. Na początek, już jesienią 1939 roku, odzyskali część sprzętu sportowego znajdującego się w ich szkole. Dokonali tego, choć w tym czasie stacjonowała tam jednostka Wehrmachtu.

Wybrali sobotę, kiedy wszyscy żołnierze spędzali czas w łaźni. Ponieważ znali wszystkie zakamarki, bez trudu wynieśli stroje, buty i piłki. Podczas tej akcji zauważyli, że Niemcy wyrzucili na podwórze stosy książek ze szkolnej biblioteki. Podczas następnej okazji ponowili akcję i przetransportowali je do bramy znajdującej się naprzeciw szkoły, a potem rozprowadzili po domach.

Niestety, kolejna taka akcja zakończyła się wpadką. Czesław Piechota został wraz z dwoma kolegami zatrzymany. Cała trójka została skierowana do przymusowych robót drogowych, co w okupacyjnej rzeczywistości było najlżejszym wymiarem kary.

Gimnazjaliści zawiesili wszelkie akcje i zaostrzyli czujność, a posiadany sprzęt ulokowali w bezpieczniejszych miejscach. Postanowiono ograniczyć się do zbierania informacji o niebezpiecznych funkcjonariuszach SS i volksdeutschach oraz o wysiedleniach ludności. Ponadto Piechota został zobowiązany do nasłuchów radiowych i dostarczania kolegom wiadomości.

W dalszej części artykułu:

 • Jak Czesław Piechota trafił do obozu koncentracyjnego?
 • Jak wyglądało życie więźnia w Dachau?
 • Jakie eksperymenty medyczne przeprowadzano w obozie?

 

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Weiss

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.