Ośmiornice, lisy oraz ptaki zdobią szare dotąd bloki

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Michał Kurowicki

Ośmiornice, lisy oraz ptaki zdobią szare dotąd bloki

Michał Kurowicki

W Zielonej Górze powstają efektowne mural. Dzięki nim zwykłe bloki stają się dziełami sztuki. Lisy i ptaki przykuwają uwagę przechodniów

- Sąsiedzi nie mogą doczekać się już nowego muralu na naszym bloku - mówi Ewa Dziura, która mieszka w budynku przy ul. Lisiej 57. - Obok stoi blok z wymalowanym wcześniej pięknym lisem. Codziennie patrzymy na niego z zazdrością. Mamy nadzieję, że nasz zwierzak będzie jeszcze ładniejszy.

Pani Ewa mieszka w bloku, który właśnie czeka na termomodernizację. Po zakończeniu prac zielonogórscy artyści namalują na nim wielkiego lisa. Będzie to już drugi lis na Lisiej. Dzięki nim zwykłe bloki zmieniają się w dzieła sztuki. Budynki należą do Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (ZSM).

- Po termomodernizacji, podczas której malujemy budynki w stonowanych kolorach, staramy się dodać murale - wyjaśnia Tomasz Kasprzyszak, zastępca prezesa ds. techniczno - eksploatacyjnych w ZSM.
W tworzenie murali zaangażowane jest stowarzyszenie ,,Młodzi Lokalni”. Koordynatorem projektu jest Aleksander Piskorz.
- W tym roku w Zielonej Górze powstanie pięć murali - informuje Paweł Wysocki, który opiekuje się stowarzyszeniem. - Zawsze poprzedzają je konsultacje z mieszkańcami, podczas których to oni wybierają
przyszły projekt.

Malowidła wykonuje dwóch artystów Łukasz Chwałek i Jakub Bitka. Na zakończenie swych prac mają czas do końca roku, ponieważ są finansowane kwotą 50 tys. zł z budżetu obywatelskiego.
Do tej pory powstał już mural przy ul. Dąbrowskiego 4, którego przesłaniem była krytyka nadmiernej konsumpcji.

Na naszych oczach powstają murale przy ul. Ptasiej. Mają przedstawiać ptaki w locie. Na pierwszym, który już istnieje, ptaki są wyraźne. Na drugim, oddanym przed kilkoma dniami, są mniej widoczne. Trzeci będzie miał abstrakcyjną formę w stylu orgiami.
Ostatni tegoroczny mural zostanie namalowany na budynku przy pl. Bohaterów. Jego temat jest dopiero konsultowany z mieszkańcami.

Michał Kurowicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.