Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Włókiennictwo obronione - rozmowa z prof. Katarzyną Grabowską, dziekanem wydz. technologii materiałowych i wzornictwa Tekstyliów PŁ

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Paweł Patora

Włókiennictwo obronione - rozmowa z prof. Katarzyną Grabowską, dziekanem wydz. technologii materiałowych i wzornictwa Tekstyliów PŁ

Paweł Patora

W odpowiedzi na obawy naukowców minister nauki i szkolnictwa wyższego zapewnił, że likwidacja dyscypliny naukowej włókiennictwo nie zaszkodzi kształceniu kadr włókienników. Rozmowa z prof. Katarzyną Grabowską, dziekanem wydz. technologii materiałowych i wzornictwa Tekstyliów PŁ

W listopadzie ub. roku przygotowała Pani „Memorandum w sprawie utrzymania dyscypliny naukowej włókiennictwo”, które prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej , przesłał do wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Skąd ta inicjatywa?

Przyczyną tego wystąpienia było zaniepokojenie środowiska naukowego i przedsiębiorców branży tekstylno-odzieżowej zapowiedzią likwidacji dyscypliny naukowej włókiennictwo. W październiku na Narodowym Kongresie Nauki Polskiej w Krakowie minister Gowin przedstawił projekt nowej ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, w której przewiduje się przyjęcie w miejsce dotychczas obowiązującej w Polsce systematyki obszarów, dziedzin i dyscyplin naukowych, systematyki wprowadzonej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W systematyce OECD w ogóle nie ma włókiennictwa jako dyscypliny naukowej, chociaż w obecnie obowiązującej systematyce taka dyscyplina istnieje. Po planowanej zmianie dyscyplina naukowa włókiennictwo ma zostać zastąpiona specjalnością tekstylia, w ramach dyscypliny inżynieria materiałowa.

Czy to bardzo istotna różnica?

Tak, ponieważ pojęcie tekstylia nie jest równoznaczne z obszerną dyscypliną naukową, jaką jest włókiennictwo. Tekstylia stanowią jedynie podgrupę włókiennictwa, dotyczącą przędz oraz wyrobów otrzymywanych z przędzy. Włókiennictwo natomiast jest samodzielną nauką badającą naturę i właściwości substancji włóknistych oraz przemiany zachodzące w tych materiałach pod wpływem sił zewnętrznych. Jest interdyscyplinarną dziedziną, łączącą wiedzę z zakresu technologii, chemii, materiałoznawstwa, mechaniki i fizyki, wykorzystującą m. in. matematyczne i statystyczne metody badawcze.

Dlaczego taka zmiana w systematyce dyscyplin naukowych spowodowała Pani zaniepokojenie?

Co dalej z włókiennictwem na politechnice. Jak Jarosław Gowin tłumaczy swoją decyzję? 

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Patora

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.