Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Okiem Jerzego Stuhra. Pamięć, przeszłość i przyszłość

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Jerzy Stuhr

Okiem Jerzego Stuhra. Pamięć, przeszłość i przyszłość

Jerzy Stuhr

Nowy rok zaczynamy optymistycznie, bo taka jest natura ludzkich marzeń na temat przyszłości. I chociaż niczego tak naprawdę nie wiemy na pewno, to i tak chcemy, by było lepiej. Teraz możemy jeszcze dowolnie harcować: wyciągać wnioski z tego, co było, przewidywać według tego, czego byśmy pragnęli, snuć plany, składać życzenia. Czy to wstęp do rozczarowań? I tak, i nie. Wszak przyszłość jest w pewnym stopniu zapisana w naszej obecnej kondycji. A tej nie da się tak łatwo przeskoczyć.

Dam taki przykład: Krzysztof Warlikowski, człowiek teatru, reżyser, kilkanaście dni temu wystąpił w Brukseli, gdzie przytoczył kilka istniejących danych: że 40 procent Polaków nie rozumie, co się do nich mówi. Że co dziesiąty z nas nie ma żadnej książki w domu i przez cały rok żadnej nie przeczytał, że powoli przestajemy ze sobą rozmawiać.

Takie oraz podobne, przerażające dane degradacji kulturowej, pewnie nie tylko polskiej - istnieją. I ja to wiem, wszak też uczyłem młodzież na Zachodzie i ciągle mam jakieś tam kontakty.

Ta degradacja jest wszędzie, degradacja wartości kulturowych, w których byliśmy wychowani. Czasem nie przestrzegaliśmy ich zanadto, ale wiedzieliśmy, że są i o nas świadczą. Tymczasem władza obecna zwraca się tylko do tych 40 procent, co nie rozumieją, co się do nich mówi, bo inaczej, jak wytłumaczyć ten prymitywizm metod propagandowych? Więc ja namawiam te 60 procent, które jeszcze rozumieją, abyśmy czuli się obrażeni i próbowali wyciągać z tego wnioski w tym wyborczym roku. Bo oprócz tego, że my „jeszcze” rozumiemy, to jeszcze pamiętamy.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jerzy Stuhr

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.