Wiesław Pierzchała

Ogród zimowy w Kretyndze, jedyny taki w Europie, był symbolem potęgi rodu Tyszkiewiczów

Słynna rezydencja Tyszkiewiczów w Kretyndze na Żmudzi, której ozdobą był i jest potężny ogród zimowy (z lewej) Fot. materiały promocyjne Słynna rezydencja Tyszkiewiczów w Kretyndze na Żmudzi, której ozdobą był i jest potężny ogród zimowy (z lewej)
Wiesław Pierzchała

Majątki na kresach Kresów - Kretynga na Żmudzi i Połąga w Kurlandii - należały do Józefa hrabiego Tyszkiewicza, jednego z ostatnich wielkich magnatów na Litwie.

Były wielce popularne i stale odwiedzane przez możnych tego świata, z Henrykiem Sienkiewiczem na czele. Ozdobą majątku był wspaniały ogród zimowy ze stawami, kaskadami, grotami skalnymi i roślinami egzotycznymi. Był to jeden z największych takich ogrodów w Europie.

O Kretyndze i pobliskiej Połądze możemy przeczytać w książce „Czas ziemiaństwa” wydanej przez Ośrodek Karta. Zawiera ona frapujące wspomnienia przedstawicieli szlachty i arystokracji od schyłku XIX wieku do końca II wojny światowej. Wśród nich jest Helena Ostrowska, córka Józefa hrabiego Tyszkiewicza należącego do znanej, cenionej i wpływowej rodziny w I i II RP. To właśnie z niej wywodzi się znakomita aktorka Beata Tyszkiewicz, ale nie z linii litewskiej, lecz ukraińskiej. Jej gniazdem rodzinnym była Andruszówka w woj. bracławskim.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.