Wojciech Mąka

Odpady po Zachemie zagrażają ujęciu wody dla Bydgoszczy!

 Fot. Dariusz Bloch
Wojciech Mąka

Odpady produkcyjne z dawnego Zachemu zagrażają ujęciu wody pitnej dla górnego tarasu miasta! Wodociągi ujęcie wyłączają i budują specjalną magistralę

O zagrożeniu ujęcia wody oficjalnie mówi Andrzej Szweda-Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Konserwator Przyrody.

Informacje takie i cała ocena sytuacji dotyczącej stanu środowiska w tym rejonie miasta znalazły się w odpowiedzi ministra skierowanej do bydgoskiego posła Prawa i Sprawiedliwości Piotra Króla. Ten wnioskował niedawno o objęcie badaniami skażonego obszaru po Zachemie przez Państwowy Instytut Geologiczny.

Wody podziemne w strefie ujęcia są częściowo zagrożone presją dawnych Zakładów Chemicznych Zachem - przyznaje minister, powołując się na niedawne wyniki monitoringu środowiska w tym rejonie

Niedawne wyniki

Andrzej Szweda-Lewandowski w piśmie wskazuje na trzy zagrożone strefy - znany już teren Łęgnowa, Otorowa i Plątnowa, w którego kierunku ściekają odpady ze składowiska „Zielona”, obszar znajdujący się w pobliżu wysypisk w północnej części dawnych zakładów chemicznych i... ujęcie wody pitnej „Ś”.

- Wody podziemne w strefie ujęcia są częściowo zagrożone presją dawnych Zakładów Chemicznych Zachem - przyznaje minister, powołując się na niedawne wyniki monitoringu środowiska w tym rejonie. - Skala zanieczyszczeń środowiska gruntowo-wodnego oraz brak właściwych działań ochronnych podejmowanych przez byłych użytkowników zakładów powoduje, że rejon ten zalicza się do grupy najbardziej zanieczyszczonych terenów poprzemysłowych w Polsce.

To nas przerasta

Alarmujące pismo ministra może przerazić bydgoszczan mieszkających na górnym tarasie miasta - na osiedlach zameldowanych jest ponad 55 tysięcy osób. To właśnie ten rejon był zaopatrywany w wodę pitną z ujęcia na Zachemie.

W dalszej cześci artykułu:

 • Pytamy bydgoskie wodociągi o sprawę ujęcia.
 • Skąd będą pić wodę mieszkańcy górnego tarasu miasta i co stanie się z ujęciem zlokalizowanym przy dawnym Zachemie.
 • Rozpoczynają się badania na zagrożonych terenach - w Łęgnowie, Otorowie i Plątnowie.
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.