Oddział śledczy na tropie dzikiej reprywatyzacji w Łodzi

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Marcin Bereszczyński

Oddział śledczy na tropie dzikiej reprywatyzacji w Łodzi

Marcin Bereszczyński

Już 26 października rozpocznie się proces gangu, który wyłudzał łódzkie kamienice. To początek lawiny spraw sądowych dotyczących dzikiej reprywatyzacji w Łodzi. Czy miastu uda się odzyskać swoje nieruchomości?

Ministerstwo sprawiedliwości zaprezentowało założenia ustawy reprywatyzacyjnej. To znak, że wkrótce trafi do sądów mnóstwo wniosków od spadkobierców, a jeszcze więcej spraw kierowanych przez pseudospad-kobierców, którzy będą chcieli wyłudzić kamienice, dopóki nie wejdzie w życie ustawa reprywatyzacyjna. Czy wśród nawału rozpraw sądowych uda się wyłuskać próby wyłudzenia? Łódź próbuje robić to od kilku lat. Pierwsze zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia fałszowania dokumentów związanych z odzyskiwaniem nieruchomości miasto złożyło w 2010 roku. Od tego czasu udało się obronić przed wyłudzeniem około stu nieruchomości. Kolejnych dwadzieścia zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa trafiło do prokuratury w ostatnich latach. Dotyczą 50 nieruchomości. To efekt prac Oddziału ds. Ochrony Praw Własności UMŁ, który został powołany w 2012 roku.

Oddział nazywany jest śledczym, bo jego praca przypomina działania detektywistyczne. Prowadzi badania historyczne, archiwistyczne i weryfikuje prawdziwość dokumentów spadkobierców.

- Spadkobiercy muszą udowodnić , że mają prawo do nieruchomości. Nie wydamy żadnej kamienicy, jeśli będziemy mieli wątpliwości - powiedział Sebastian Bohusiewicz, radca prawny UMŁ, który ma na koncie odzyskanie pięciu kamienic. - Prace weryfikujące prawa spadkobiercy są długotrwałe.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Bereszczyński

Jestem dziennikarzem "Dziennika Łódzkiego".
Zajmuję się samorządem, spółkami komunalnymi, komunikacją miejską, drogami, koleją, autostradami, rynkiem nieruchomości i inwestycjami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.