Od redaktora: Szli na zachód pracownicy

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Sławomir Sowa

Od redaktora: Szli na zachód pracownicy

Sławomir Sowa

W Niemczech dramatycznie brakuje pracowników, co ma bezpośrednie przełożenie na zainteresowanie Polaków pracą za zachodnią granicą.

Od redaktora: Szli na zachód pracownicy
Sławomir Sowa

Niedobory są szacowane na 700 tysięcy osób. Niedawno portal mypolacy.de informował, że Polaków chętnie przyjmą nawet w pustoszejących komisariatach Brandenburgii - i to nie jako „klientów”. Kluczowa jest oczywiście znajomość języka.

A teraz odwróćmy głowę w drugą stronę. Do nas masowo napływają pracownicy z Ukrainy. Szukają tu lepszego życia, tak jak Polacy szukali i szukają w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Na razie nie widać jakichś wielkich konfliktów na tle ekonomicznym i rywalizacji o miejsca pracy, ale i tego nie można wykluczyć w przyszłości. Ważne, żeby nie szczuć Polaków na Ukraińców jak robi to posłanka PiS Beata-Mateusiak Pielucha, która zastanawia się, czy przypadkiem za zarobione u nas pieniądze nie fundują na Ukrainie pomników Bandery.

Sławomir Sowa

Jestem dziennikarzem w redakcji Dziennika Łódzkiego, zajmuję się m.in. problematyką wojskową, biznesem i polityką, ale lubię zanurkować w historię, zarówno tę lokalną, jak i powszechną, żeby poszukać punktów odniesienia i zdobyć dystans do tego, co dzieje się na bieżąco. Zainteresowania? Te zawodowe wyrastają z osobistych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.