Od redaktora: Pozarządowa dobra zmiana

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Grażyna Tylman

Od redaktora: Pozarządowa dobra zmiana

Grażyna Tylman

Organizacje pozarządowe muszą być transparentne, a politycy mają się trzymać od nich z daleka - mówi premier Szydło i zapowiada porządki w finansowaniu sektora społecznego.

Fundacja Krwinka zorganizowała spotkanie dla swoich podopiecznych z laureatkami konkursu Miss Ziemi Łódzkiej.
Grażyna Tylman

Organizacje pozarządowe muszą być transparentne, a politycy mają się trzymać od nich z daleka - mówi premier Szydło i zapowiada porządki w finansowaniu sektora społecznego. W planach ma powołanie apolitycznego Narodowego Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego.

Tyle deklaracje. Szefowie fundacji i stowarzyszeń słabo w nie jednak wierzą i czują, że nadchodzi czas dzielenia na swoich i obcych. Przedsmak tego mieli, kiedy dotacji nie dostały instytucje spierające dzieci i ofiary przemocy domowej lub gdy telewizja publiczna rozpętała nagonkę na tzw. NGO-sy, sugerując ich powiązania z poprzednią władzą. Na szczęście daleko nam do Węgier, gdzie na celowniku Orbana znalazły się stowarzyszenia lewicowe, ekologiczne i prokobiece finansowane z zagranicznych funduszy.

Naloty na ich siedziby, rekwirowanie sprzętu i dokumentacji księgowej to rutyna. Nikt też nie rozważa u nas wariantu rosyjskiego (na razie), według którego niektóre organizacje pozarządowe muszą rejestrować się jako „obcy agenci”.

Grażyna Tylman

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.