Od redaktora: Emigrant zdecyduje sam

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica/archiwum Polska Press
Sławomir Sowa

Od redaktora: Emigrant zdecyduje sam

Sławomir Sowa

Wracajcie, ci z państwa, którzy mają taką wolę, chcecie, myślicie o tym, mogę was zapewnić, że polskie państwo przyjmie was z otwartymi ramionami - mówiła jesienią ubiegłego roku premier Beata Szydło w ambasadzie w Londynie.

Niedawno o to samo do młodych rodzin z dziećmi apelował w brytyjskiej telewizji wicepremier Mateusz Morawiecki.

Gdyby to wszystko było takie proste - otwarte ramiona, 500 plus, wyższa płaca minimalna - w halach przylotów portów lotniczych tłoczyłyby się tłumy Polaków. Ale się nie tłoczą. Wciąż nie wiadomo,jak odbije się Brexit na warunkach pobytu, pracy i zamieszkania w Wielkiej Brytanii. Czy okaże się na tyle dotkliwy, a zachęty premier i wicepremiera tak przekonujące, by wrócić?

To wszystko potrwa, bo wciąż jest wiele niewiadomych. Decyzja o powrocie z Anglii nie będzie zależała od niczyich zaproszeń, tak jak nie zależała od nich decyzja o emigracji.

Sławomir Sowa

Jestem dziennikarzem w redakcji Dziennika Łódzkiego, zajmuję się m.in. problematyką wojskową, biznesem i polityką, ale lubię zanurkować w historię, zarówno tę lokalną, jak i powszechną, żeby poszukać punktów odniesienia i zdobyć dystans do tego, co dzieje się na bieżąco. Zainteresowania? Te zawodowe wyrastają z osobistych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.