Od redaktora: Emeryci pod ścianą

Czytaj dalej
Fot. Polska Press/archiwum
Sławomir Sowa

Od redaktora: Emeryci pod ścianą

Sławomir Sowa

Krążył kiedyś mit o emerytach solidnych płatnikach. Nie dojedli, nie kupili nowych butów, ale czynsz i prąd zawsze były zapłacone, a rata pożyczki uregulowana na czas.

Od redaktora: Emeryci pod ścianą
Grzegorz Gałasiński

Ten mit kończy się na naszych oczach i to wcale nie dlatego, że emerytom obniżyły się standardy moralne. W regionie łódzkim jest 19 tysięcy emerytów, których przeterminowane zadłużenie osiągnęło już pułap 240 mln zł. W skali kraju skok jest porażający: wzrost zadłużenia emerytów z 0,7 mld do prawie trzech miliardów złotych w ciągu pięciu lat.

Zjawisko nie wzięło się znikąd. Jeśli emerytowi zaczynało brakować na podstawowe opłaty, żywność i leki, zaciągał pożyczkę. Bywało, że pożyczka była dla kogoś z rodziny. Kiedy do podstawowego pakietu rachunków dołączyła jeszcze spłata kredytu, finansowy ciężar stawał się nie do wytrzymania.

Ile będzie wynosił dług emerytów za kolejne pięć lat?

Sławomir Sowa

Jestem dziennikarzem w redakcji Dziennika Łódzkiego, zajmuję się m.in. problematyką wojskową, biznesem i polityką, ale lubię zanurkować w historię, zarówno tę lokalną, jak i powszechną, żeby poszukać punktów odniesienia i zdobyć dystans do tego, co dzieje się na bieżąco. Zainteresowania? Te zawodowe wyrastają z osobistych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.