Od redaktora: Dekomunizacja wymaga sprytu

Czytaj dalej
Fot. Zbyszek Rybczyński
Sławomir Sowa

Od redaktora: Dekomunizacja wymaga sprytu

Sławomir Sowa

Dekomunizować trzeba tak, żeby PiS był syty i owca cała.

Od redaktora: Dekomunizacja wymaga sprytu
Grzegorz Gałasiński Sławomir Sowa

Tak właśnie dekomunizują się Sulmierzyce. Janek Krasicki, komunistyczny bohater z czasów II wojny światowej zostanie zastąpiony przez biskupa poetę Ignacego Krasickiego. Podobny zabieg przeprowadzono znacznie wcześniej w Łodzi. Komunista Stefan Przybyszewski gładko przeistoczył się w Stanisława Przybyszewskiego, pisarza i poetę z okresu Młodej Polski. Takie zabiegi mają swoją zaletę. Ludzie nadal mówią „na Przybyszewskiego”, „na Krasickiego” i wszyscy wiedzą gdzie to jest. A że to zupełnie inny Krasicki i Przybyszewski, nikt nie zwraca uwagi.

Nie wszędzie mają jednak taki komfort. Z Karolem Świerczewskim, XXX-leciem PRL czy 22 Lipca taki numer już nie przejdzie. Nawiasem mówiąc, dobrze byłoby zapytać mieszkańców Kodręba czy Pajęczna, dlaczego przez tyle lat tacy patroni im nie przeszkadzali. Odpowiedzi mogłyby być naprawdę ciekawe.

Sławomir Sowa

Jestem dziennikarzem w redakcji Dziennika Łódzkiego, zajmuję się m.in. problematyką wojskową, biznesem i polityką, ale lubię zanurkować w historię, zarówno tę lokalną, jak i powszechną, żeby poszukać punktów odniesienia i zdobyć dystans do tego, co dzieje się na bieżąco. Zainteresowania? Te zawodowe wyrastają z osobistych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.