Od piątku do piątku. Witaszczyka przegląd tygodnia

Czytaj dalej
Fot. Jakub Szymczuk/archiwum Polska Press
Jerzy Witaszczyk

Od piątku do piątku. Witaszczyka przegląd tygodnia

Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd wydarzeń tygodnia Jerzego Witaszczyka.

Piątek

Od piątku do piątku. Witaszczyka przegląd tygodnia

Poważne rozbieżności w sprawach wyznaniowych dzielą trzy polskie partie. Poseł Arkadiusz Myrcha z PO ujawnił w TVP Info, że Trzech Króli jest czterech: Kacper, Belzebub, Melchior i Baltazar. Wcześniej Ryszard Petru ogłosił, że Trzech Króli jest sześciu. Niestety, lider Nowoczesnej nie wymienił imienia ani jednego z sześciu mędrców, którzy w lichej stajence złożyli pokłon synowi Maryi. Może ogłosi je przed wcześniejszymi wyborami, by zdobyć głosy nieprzekonanych wyborców? Na pozycjach zachowawczych w kwestii Trzech Króli uporczywie tkwi PiS; wg tej partii Trzech Króli jest trzech. Nie wiadomo, jakie stanowisko w sprawie Trzech Króli zajmują pozostałe partie parlamentarne: PSL i Kukiz15. Co prawda poseł Paweł Kukiz powiedział przy innej okazji, że według niego Trzech Króli może być nawet siedmiu, ale nie jest to oficjalne stanowisko partii.

***
Janusz Korwin-Mikke odkrył diabła, co ujawnił na Facebooku: „Wczoraj po raz pierwszy obejrzałem w sieci przez dłuższą chwilę Jego Świątobliwość Franciszka. I moim zdaniem to wcielenie Lucyfera; ten wzrok! Czasem ciarki przechodzą”. Faktycznie, ciarki przechodzą!

Sobota

Jarosław Kaczyński trafił na izbę przyjęć Szpitala MSWiA z podejrzeniem naderwania mięśni brzucha ze śmiechu po dyskusji na temat ostatnich posunięć opozycji - donosi „ASZdziennik”. Stało się tak, gdyż sekretarka przez przypadek zostawiła na biurku prezesa „Rzeczpospolitą” z artykułem o fakturach Mateusza Kijowskiego. Są takie momenty w życiu, kiedy nawet najbardziej doświadczony polityk nie daje rady - konkluduje autor zapewne szczerze zmartwiony stanem zdrowia Prezesa.

Niedziela

Od piątku do piątku. Witaszczyka przegląd tygodnia

Vaclav Klaus, były prezydent Czech, obśmiał raport amerykańskiego wywiadu, który oskarża Putina, że rosyjscy hakerzy pomogli Donaldowi Trumpowi wygrać wybory prezydenckie. Choć wiadomo, że Putin jest zawsze winien, to jednak nie można wykluczyć, że tym razem Klaus ma rację. Możliwe więc, że amerykański wywiad wszystko wyssał z palca, podobnie jak wcześniej, że Saddam Husajn (Irak) ma broń masowego rażenia. Jeśli jednak Rosja naprawdę pomogła wygrać Trumpowi wybory, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w odwecie Stany Zjednoczone z pomocą amerykańskich hakerów posadziły swojego człowieka w prezydenckim fotelu na Kremlu. Może Baracka Husseina Obamę? Rosja byłaby wdzięczna za pierwszego czarnoskórego prezydenta.

***

Zmarł Przemysław Wałęsa, syn byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Niech spoczywa w pokoju. Warto przypomnieć, że dzięki Przemysławowi do polskiego słownika prawniczego weszło nieznane wcześniej pojęcie „pomroczność jasna”. W 1993 roku Przemysław spowodował wypadek drogowy. Badanie wykazało, że znajdował się pod wpływem alkoholu. To właśnie wtedy jego adwokat jako okoliczność łagodzącą wskazał „pomroczność jasną”.

Poniedziałek

Francja. Tuluza. Kierowca samochodu dostarczającego nad ranem gazety do sklepów przecierał oczy ze zdumienia, kiedy po kraksie zobaczył, że zderzył się z wielbłądem. Zwierzę wyskoczyło przed maskę samochodu z ciemności. Nawet we Francji takie egzotyczne zwierzęta nie biegają po ulicach i drogach o godzinie 4. nad ranem. Okazało się, że z pobliskiego cyrku uciekły trzy wielbłądy - donosi „L’Express”.

***

Holender Henk Jan Scholten - pisze „RTL Nieuws” - otrzymał w Las Vegas prestiżowe wyróżnienie i 50000 dolarów nagrody na wystawie Consumer Electronics Show za skarpety dla… diabetyków. W skarpety wplecione są elektroniczne czujniki, które sygnalizują rozpoczynające się zmiany chorobowe stóp. U cukrzyków często dochodzi do uszkodzenia nerwów obwodowych, przez co nie czują urazów i uszkodzeń skóry na stopach. Produkcja skarpet ruszy wiosną. Cena: 120 dolarów za siedem par.

Wtorek

Prokurator w Żaganiu oskarżył 24-letnią kobietę o to, że ukradła 2000 naklejek, którymi w zeszłym roku Biedronka premiowała zakupy. Naklejki można było wymienić na Świeżaki - maskotki, które stały się hitem i są nim do dzisiaj. Na przykład Świeżak Kalafior jest do kupienia na Allegro za 39,99 zł. Oskarżona za skradzione naklejki otrzymała 27 Świeżaków wartych oficjalnie 1349,73 zł. Grozi jej 8 lat więzienia. W celi może się nauczy, że jeśli kraść, to miliony. Jest wtedy szansa, że w razie wpadki, sprawa się rozmydli i końcu przyschnie, na co minione 27 lat dało nam wiele przykładów.

Środa

MON rozważa zakup 96 używanych amerykańskich myśliwców F16. Są to maszyny przestarzałe, starszej generacji niż te, które ma polskie lotnictwo. Najpewniej są ze szrotu, ale jak się wyklepie, nałoży szpachlę i polakieruje, będą jak nowe. Zupełnie jak używany samochód zza Odry, o którym wiadomo, że Niemiec płakał, jak go sprzedawał... Oczywiście, płakał ze szczęścia, że pozbył się złomu i jeszcze za ten złom wziął niezłą kasę.

Czwartek

PO zawiesiła protest w Sejmie. Grzegorz Schetyna sugeruje, że okupacja sali plenarnej zakończyła się sukcesem, gdyż udało się wywalczyć swobodę dla mediów w Sejmie. Natomiast szef klubu PiS Ryszard Terlecki po zawieszeniu protestu stwierdził, że „Muppet show się kończy”. I to właśnie jest demokracja: każdy może powiedzieć, co mu ślina na język przyniesie.

***

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zobowiązał agencje rządowe, by zapewniły bezpłatne środki antykoncepcyjne 6 milionom biednych kobiet. Ma to pomóc w walce z biedą, która szczególnie dotyka wielodzietne rodziny. Antykoncepcyjnym planom prezydenta sprzeciwia Kościół i stowarzyszenia Pro-Life.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.