Od piątku do piątku. Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn/archiwum Polska Press
Jerzy Witaszczyk

Od piątku do piątku. Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka.

Piątek

Prezydent Syrii Baszar al-Asad zwrócił Francji Legię Honorową. Tym najwyższym francuskim odznaczeniem udekorował go prezydent Francji Jacques Chirac, skazany prawomocnym wyrokiem za defraudację. Legia Honorowa jest nadawana w ilościach hurtowych, ok. 3 tys. rocznie. Odznaczenie to otrzymał nawet Kazimierz Marcinkiewicz, który w sferze publicznej głównie zasłynął z perypetii miłośnych z panią Isabel. Kto mimo wszystko marzy o udekorowaniu się Legią Honorową, może sobie kupić to odznaczenie za niewielkie pieniądze także w Polsce. Wystarczy poszperać w internecie.

Sobota

Przed siedzibą Ministerstwa Edukacji zebrali się nauczyciele. Chociaż manifestowali pod hasłem: „Mamy dość!”, to jednak domagali się podniesienia płac o 1000 zł.

Niedziela

Co najmniej 20 osób, w tym panna młoda, zginęło, gdy lotnictwo koalicji kierowanej przez Arabię Saudyjską zbombardowało wesele w północnym Jemenie - podał „Independent”. Przedstawiciele ONZ oskarżają saudyjską koalicję o zbrodnie wojenne, głównie są to ataki lotnicze na wesela, targowiska, szpitale i szkoły. „Teraz czekamy na represje ze strony USA, Wielkiej Brytanii i Francji za tę nieuzasadnioną zbrodnię wojenną” - złośliwie napisał na stronie internetowej pod informacją czytelnik. Oczywiście, żadnego odwetowego nalotu nie będzie, bo kilka miesięcy wcześniej brytyjski rząd sprzedał Arabii Saudyjskiej broń wartą miliardy funtów. Może więc to właśnie brytyjskie bomby rozczłonkowały uczestników wesela.

Poniedziałek

Sąd w szkockim mieście Airdrie skazał Marka Meechana na 800 funtów grzywny za zbrodnię nienawiści. Meechan zasłynął z tego, że w serwisie YouTube opublikował film, na którym Budda, pies jego narzeczonej, podnosi łapę w geście faszystowskiego pozdrowienia, kiedy słyszy zawołanie „Sieg heil” lub „Gas the Jews” („Żydzi do gazu”). Film okazał się sukcesem - obejrzało go ponad 3 mln widzów.

Wtorek

Poseł Janusz Sanocki perfekcyjnie opanował język parlamentarny. „W dupie mam pańskie uwagi. Uważam pana za durnia” - odpowiedział aktywiście fundacji Viva!. Wcześniej, na prośbę działaczki fundacji Viva!, by poparł zakaz hodowli zwierząt futerkowych, odpisał: „Głupia jesteś”.

Środa

Do wycięcia drzewa we własnym ogrodzie potrzebna jest zgoda gminy, natomiast aborcje są na życzenie - powiedział Marian Kotleba, szef słowackiej prawicowej partii LSNS, rozpoczynając antyaborcyjną kampanię. Jego ugrupowanie chce, aby przerwanie ciąży było możliwe tylko w trzech przypadkach: gdy życie matki jest zagrożone, jeśli w ciąża jest wynikiem przestępstwa lub w razie ewidentnego genetycznie błędnego rozwoju płodu. Od 1997 r. w Słowacji przeprowadzono ponad 251 tys. aborcji. Słowacja jest również popularnym kierunkiem polskiej turystyki aborcyjnej.

Czwartek

Mnie uczono jednej rzeczy, że szantażyście nie wolno ustąpić - powiedział w telewizji Polsat News Janusz Korwin-Mikke pytany o rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie. - Ci ludzie żyli przez 40 lat, 50 czy 60 bez tych zasiłków, więc mogą żyć dalej - stwierdził.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.