Od piątku do piątku: Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Czytaj dalej
Jerzy Witaszczyk

Od piątku do piątku: Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Jerzy Witaszczyk

Od piątku do piątku:

Od piątku do piątku: Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Piątek

Jest nadzieja, że w nieodległej przyszłości ludzie zobaczą na własne oczy prawdziwego, żywego mamuta! Portal „Zmiany na Ziemi” donosi, że Rosjanie podpisali umowę z koreańską firmą SOOAM Biotech o wspólnym sklonowaniu tego wymarłego przed 10 tysiącami lat słonia. Wcześniej rosyjscy naukowcy uzyskali kod genetyczny tych zwierząt. Skądinąd wiadomo, że koreańskiemu laboratorium każdy może zlecić wykonanie żywej kopii swego pieska, ale pod jednym warunkiem: że ma się na zbyciu drobne 100 tysięcy dolarów.

Sobota

W tym roku po raz pierwszy od pięciu lat chrześcijanie w syryjskim Aleppo mogą jawnie świętować Boże Narodzenie. - Gdy nadeszła wiadomość, że Aleppo znów jest miastem bezpiecznym, w meczetach zainicjowano modlitwy, a we wszystkich kościołach zaczęły bić dzwony. Na ulicach było słychać wiwatowanie i radość - opowiadała w Radiu Watykan pracująca w Aleppo siostra Brygida Maniurka. Zauważyła przy tym, że choć wojna w Syrii nie jest jeszcze zakończona, to wyzwolenie Aleppo jest dla wszystkich wielkim darem i budzi nadzieję na pokojową przyszłość.

Niedziela

W Aleppo wreszcie spokój, a w Polsce niektórych poniosło. W Warszawie walka na noże: zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. W Wojkowicach na Śląsku tatuś zabił syna deską. W Bielawie na Dolnym Śląsku pijany kierowca autobusu staranował policyjny radiowóz. Tylko przedstawiciele opozycji okupujący sejmową salę obrad plenarnych zachowali podniosły świąteczny nastrój.

Poniedziałek

Serbskie „Wieczorne Nowości” opisują jak producenci robią klientów w konia: „odchudzone” wyroby wkładają do opakowań identycznych jak te, które stały na półkach od lat. Konsumenci czują się oszukani, ale oficjalnie nie ma oszustwa, ponieważ rzeczywista waga produktu widnieje na opakowaniu. Producenci wykorzystują fakt, że klienci nie sprawdzają gramatury. Jeszcze niedawno typowa tabliczka czekolady ważyła 100 gramów. Teraz została odchudzona do 75 gramów! Z 200-mililitrowego pojemnika ubyło 20 mililitrów jogurtu. 500-gramowe torebki z mrożonkami zeszczuplały o 50 gramów. Skąd mu to znamy? Z naszych sklepów. Kiedy Wedel był polski, Ptasie Mleczko ważyło 500 gramów. Japoński Wedel regularnie odchudza mleczko - teraz waży 380 gramów. Cena nie spada, czyli rośnie. Kiedy zaczną nam wciskać puste pudełka?

Od piątku do piątku: Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Wtorek

Z sondażu Millward Brown dla TVN wynika, że 48 procent Polaków uważa likwidację gimnazjów za dobry pomysł. 44 procent nie popiera „dobrej zmiany”.

Środa

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte obiecał skorumpowanym urzędnikom, że będzie ich wyrzucał z helikoptera. - Czy to kolejny żart? - zastanawia się dziennikarka „Philippine Star” Christina Mendez. Możliwe, że to żart, ale niekonwencjonalne metody Duterte sprawdziły się w praktyce: jako burmistrz Davao zaprowadził w mieście porządek. Co by było, gdyby Duterte rządził w Polsce? Pięciu pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie chciałoby mieć skrzydła; zarzuca się im, że zagarnęli 10 milionów zł.

Czwartek

Australia. Meteorologowie zapowiadają, że Nowej Południowej Walii koniec roku będzie ciepły. W czwartek temperatura w Sydney osiągnęła 37°C, a w Penrith 41°C. Może warto wybrać się na południową półkulę, by tam w cieple i spokoju przywitać Nowy Rok? Życzę Państwu samego szczęścia w roku 2017!

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.