Objazdowy park Drzymały - happening w Opolu. Ekolodzy protestują przeciwko polityce miasta wobec zieleni

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik (O)
Edyta Hanszke

Objazdowy park Drzymały - happening w Opolu. Ekolodzy protestują przeciwko polityce miasta wobec zieleni

Edyta Hanszke

- Drzewa nie potrafią uciec, więc wymyśliliśmy objazdowy park Drzymały - wyjaśniała dr Krystyna Słodczyk z Opolskiego Alarmu Smogowego podczas happeningu zorganizowanego pod Opolaninem.

Na przyczepce samochodowej ekolodzy umieścili kilka drzewek, obok niej postawili białą ławeczkę. - To objazdowy park Drzymały, w którym są rośliny pochłaniające smog i działające uspokajająco na mieszkańców - wyjaśniał Grzegorz Ostromecki z OAS i zapowiedział, że wóz przejedzie przez całe miasto aż na cmentarz.

- To żart, ale taki żart zrobił też ratusz przekazując zarządzanie zielenią zarządowi dróg. Dyrektor MZD nie widzi różnicy między sieciami kanalizacyjnymi i drogami, powiększa jedne i drugie, a odbywa się to kosztem zieleni - dodał Ostromecki.

Ekolodzy zaapelowali do opolskich radnych o odebranie MZD zarządzania zielenią w Opolu.

Janusz Piotrowski pokazywał na zdjęciach efekty ostatnich inwestycji w Opolu: wycięte drzewa na terenie cmentarza na Półwsi, ogołocona przestrzeń wokół linii kolejowej na Pasiece. Ekolodzy przypomnieli o wycince zieleni wzdłuż ulicy Niemodlińskiej i planowanej pod budowę centrum przesiadkowego Opole - Wschód.

CZYTAJ Przebudowa skrzyżowania ulic Oleskiej i Batalionów Chłopskich w Opolu. Trzeba wyciąć 1200 drzew i setki krzewów

- Nie może być tak, że miasto mówi o redukcji niskiej emisji i równocześnie wprowadza ruch samochodów do centrum i wycina setki, a nawet tysiące drzew - mówiła dr Krystyna Słodczyk.

Działacze OAS zachęcali opolan do reagowania na wycinki - zgłaszania takich sytuacji do straży miejskiej i do ratusza, najlepiej na piśmie.

Grzegorz Ostromecki przypomniał, że zgoda na wycinkę drzew przy Dworcu Wschodnim wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu została zaskarżona przez mieszkańców do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ekolodzy liczą, że powstrzyma to miasto.

Kilka dni temu propozycję przesadzenia drzew z terenu planowanej inwestycji złożył klub radnych Razem dla Opola.

Janusz Piotrowski z OAS zauważył, że ogałacanie miasta z roślin zielonych, które wytwarzają tlen jeszcze bardziej przyczyni się do powstawania smogu w mieście. - Z danych stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu wynika, że mieliśmy w Opolu 52 dni z przekroczeniem poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10. W br. takie dni były dwa: 10 stycznia maksymalny poziom sięgał 113 µg/m3, a średniodobowy 66 (poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku - red.) - mówił. - Kiedy oczywistym było, że popołudniu dojdzie do przekroczeń, miasto nie przestrzegło przed tym mieszkańców.

Przedstawiciele miasta tłumaczą się, że alarmować mogą jedynie po otrzymaniu takiej informacji z WIOŚ. Z kolei WIOŚ publikuje informacje "historyczne", post factum.

Ratusz zlecił opracowania systemu prognoz o jakości powietrza w mieście, które ma być udostępniane na stronach internetowych miasta i www.niskaemisjaopole.pl.

Anna Sułek z OAS zauważyła, że konieczne jest zaproponowanie innego niż tylko przez internet systemu informacji dla osób starszych i niepełnosprawnych, które nie są tak biegłe w internecie lub nie mają do niego dostępu.

ZOBACZ Wielka wycinka drzew w Parku Nadodrzańskim w Opolu. MZD twierdzi, że była konieczna

Zobacz: Opolskie Info [12.01.2018]

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku

Rejestr pedofilów i gwałcicieli z Opolskiego

Czy umiesz przeklinać po śląsku? QUIZ

Studniówki 2018 Tak się bawią maturzyści ZOBACZCIE

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.