O emeryturze pomyśl zawczasu. Odwlekanie formalności związanych z przyszłym świadczeniem może nas sporo kosztować

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Patrycja Wacławska

O emeryturze pomyśl zawczasu. Odwlekanie formalności związanych z przyszłym świadczeniem może nas sporo kosztować

Patrycja Wacławska

Emerytura jest bliżej niż ci się wydaje – powinni powtarzać to sobie wszyscy 50- i 40-latkowie, którym wydaje się, że do zakończenia aktywności zawodowej został im jeszcze szmat czasu. Odwlekanie formalności związanych z przyszłym świadczeniem może nas sporo kosztować. Dosłownie!

Na przykład, jeśli teraz zaniedbamy kompletowanie dokumentów niezbędnych do ustalenia wysokości kapitału początkowego, z czasem dotarcie do nich może okazać się coraz trudniejsze. Kolejne firmy padają, przekształcają się. Teoretycznie dokumentacja nieistniejących pracodawców powinna trafić do archiwum, ale bywa różnie... A brak dokumentów potwierdzających nasz staż i zarobki odbije się na wysokości przyszłej emerytury. O czym należy pamiętać, by nie stracić, ale też o sposobach na podwyższenie kapitału początkowego napiszemy w obszernym poradniku, który ukaże się w sobotę 28 kwietnia w papierowym wydaniu „Dziennika Łódzkiego". Także w sobotę wyjaśnimy, jak krok po kroku starać się o świadczenie i w jaki sposób ZUS ustala wysokość emerytury. Napiszemy też o zasadach przyznawania emerytur nauczycielom i rencistom.

Temat będziemy kontynuować w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Łódzkiego” (30 kwietnia). Wówczas podamy szczegółowe informacje o dokumentowaniu okresów zatrudnienia oraz wysokości zarobków. Wyjaśnimy też, kiedy kontunuowanie pracy na emeryturze może stać się pułapką i doprowadzić do zawieszenia wypłat świadczenia.

28 kwietnia I część poradnika, 30 kwietnia – II część.

Patrycja Wacławska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.