Nowoczesność wkroczyła do małopolskich skansenów

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Aleksandra Suława

Nowoczesność wkroczyła do małopolskich skansenów

Aleksandra Suława

Zabytki. Polskie plenerowe muzea od lat przyciągają turystów z całej Europy. Teraz, dzięki projektowi Skansenova, nie tylko odzyskują dawny blask, ale i oswajają nowe technologie

Sto odnowionych oraz zabezpieczonych przed niekorzystnym działaniem czasu i pogody zabytkowych obiektów - tak wygląda efekt trwającego od ponad dwóch lat projektu Skansenova, w ramach którego renowacji poddano dziewięć skansenów na terenie całego województwa. Zabytki zostały nie tylko odrestaurowane, ale też wyposażone w alarmy antywłamaniowe oraz monitoring.

Chociaż program formalnie zakończy się dopiero w grudniu, turyści już dziś mogą podziwiać odnowione perełki architektury drewnianej w muzeach pod gołym niebem w: Dobczycach, Nowym Sączu, Zubrzycy Górnej, Sidzinie, Szymbarku i Łosiu oraz w Zalipiu, Dołędze i Wygiełzowie.

- Mamy to szczęście, że żyjemy w miejscu, które może się poszczycić niezwykle bogatym dziedzictwem kulturowym, którym zachwycają się nie tylko turyści z Polski, ale również ci przyjeżdżający z najbardziej odległych zakątków Europy i świata - mówi Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego. - Wierzę, że dzięki przeprowadzonym renowacjom każdy w pełniejszy i bardziej komfortowy sposób będzie mógł korzystać z naszego kulturowego dorobku.

Czytaj więcej:

 • Nowocześnie jak... w skansenie
 • Renowacja to dopiero początek...
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Aleksandra Suława

Reporterka Działu Kultury "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.