Nowoczesne osiedla mieszkaniowe przyciągają uwagę nabywców

Czytaj dalej
Mateusz Tkarski

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe przyciągają uwagę nabywców

Mateusz Tkarski

Osoby decydujące się na zakup mieszkania już nie tylko zwracają uwagę na cenę i lokalizację nieruchomości, które do tej pory były priorytetowe dla nabywców, ale także na estetykę i funkcjonalność osiedla. Zakup mieszkania to wybór miejsca do życia. Ogromną popularność zyskała ostatnio koncepcja work-life balance, według której ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy różnymi sferami życia człowieka - dotyczy to zwłaszcza pracy i czasu wolnego. I chociaż jest to zagadnienie z zakresu psychologii, to przekłada się także na inne dziedziny i branże, m.in. na rynek nieruchomości. Wiedzą o tym dobrze architekci, którzy od jakiegoś czasu starają się projektować przestrzenie właśnie zgodnie z tą koncepcją.

Między innymi dlatego modne stały się tak zwane osiedla społeczne, których cechą charakterystyczną jest dobrze przemyślana zabudowa sprzyjająca integracji mieszkańców. Zazwyczaj w obrębie tego typu osiedli znajdują się także przedszkola i szkoły, kluby fitness, place zabaw i skwery oraz najróżniejsze lokale handlowo-usługowe, co ułatwia mieszkańcom codzienne funkcjonowanie.

Coraz więcej osób decyduje się na wybór takiego miejsca również ze względu na niższą zabudowę otoczoną zielenią, która przyciąga wielbicieli aktywności fizycznych i miłośników relaksu na łonie natury.

Oprócz rodzinnego charakteru, nowoczesne osiedla wyróżniają się także zastosowaniem ciekawych rozwiązań architektonicznych. Nabywcy przywiązują dużą wagę do estetyki budynków, których wygląd i układ mają umilać czas spędzany w domu.

Przestronne balkony, loggie, a nawet tarasy czy prywatne ogródki to elementy, na które zwraca uwagę coraz więcej kupujących. To również dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą kupować domu tylko po to, żeby mieć ogród lub po prostu swój kawałek zieleni.

W modzie są też osiedla z tak zwaną małą architekturą, czyli ławkami, rzeźbami czy fontannami, które nie tylko pełnią określone funkcje, ale także cieszą oczy mieszkańców. Do budowy nowoczesnych osiedli deweloperzy coraz chętniej używają wielu różnorodnych materiałów, takich jak stal, szkło czy drewno, co daje niepowtarzalny efekt. Połączenie tego typu surowców wiąże się również z zastosowaniem najnowszej technologii oraz użyciem wysokogatunkowych materiałów budowlanych. A wszystko po to, żeby powstające budynki były funkcjonalne, podobały się przyszłym nabywcom oraz dobrze komponowały się z otaczającą je przestrzenią.

Nowoczesne osiedle, które ma spełniać swoje funkcje, musi być zaplanowane w sposób przemyślany i całościowy. Znaczenie ma nie tylko odpowiednia wielkość, która powinna zapewniać bezpieczeństwo i swobodę użytkowania, ale przede wszystkim sam klimat miejsca sprawiający, że każdy czuje się tu jak u siebie w domu.

Dużą popularnością cieszą się też osiedla z dostępem do innowacyjnych rozwiązań typu Smart House, czyli możliwością zdalnego sterowania obiektami znajdującymi się w mieszkaniu. Wielu deweloperów oddaje już do użytku mieszkania w tym standardzie. Kupujący coraz częściej zwracają też uwagę na infrastrukturę ograniczającą koszty eksploatacji oraz ekologiczne rozwiązania - począwszy od właściwego ocieplenia budynków, po panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach czy instalacje do pobierania deszczówki służącej do podlewania roślin.

Nowoczesne osiedla z roku na rok przyciągają uwagę coraz większej liczby kupujących. Są popularne zwłaszcza wśród mieszkańców dużych miast, takich jak Wrocław, szukających schronienia przed otaczającym ich zgiełkiem. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą rezygnować z mieszkania w mieście, żeby cieszyć się spokojem i życiem w zgodzie z koncepcją work-life balance.

Mateusz Tkarski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.