Nowe Centrum Łodzi. Wyłoniono wykonawcę podziemnej drogi, ale rynek Kobro musi jeszcze poczekać

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe UMŁ
Marcin Bereszczynski

Nowe Centrum Łodzi. Wyłoniono wykonawcę podziemnej drogi, ale rynek Kobro musi jeszcze poczekać

Marcin Bereszczynski

Wyłoniony został wykonawca podziemnej drogi w Nowym Centrum Łodzi. Zaaranżowana będzie też przestrzeń nad tą drogą, czyli ul. Hasa. Wykonawca ma jeszcze zrobić projekt rynku im. Kobro i podziemnego parkingu. Budowa rynku i parkingu została odłożona na później z powodu braku pieniędzy.

Za rok ma być podziemna droga biegnąca pomiędzy EC1 i dworcem Łódź Fabryczna. Połączy ul. Kilińskiego z aleją Rodziny Scheiblerów. Droga jest niezbędna dla firmy Ghelamco, która chce rozpocząć inwestycję na najdroższej działce, sprzedanej przez miasto za 85,2 mln zł. Aranżacja ul. Hasa i wykonanie projektów rynku i parkingu ma zakończyć się na przełomie 2020 i 2021 roku.

Wyłonienie wykonawcy podziemnej drogi nie było łatwe. Pierwszy przetarg dotyczył tej drogi, ul. Hasa, budowy rynku im. Kobro i podziemnego parkingu, gdzie zaplanowano ponad trzysta miejsc. Miasto zaplanowało na tę inwestycję niespełna 90 mln zł. Ofertę złożyło konsorcjum Mosty - Łódź i Budomal. Problem polegał na tym, że oferta opiewała na 150 mln zł. Przetarg trzeba było unieważnić.

W tym roku miasto rozpisało drugi przetarg, ale w okrojonej wersji. Wykonawca ma zbudować podziemną drogę, ul. Hasa i tylko zaprojektować rynek i parking. Do przetargu stanęły dwa podmioty. Ponownie Mosty - Łódź z Budomalem oraz Intercor. Pierwsza oferta była na kwotę niespełna 85 mln zł i mieściła się w kosztorysie. Druga wynosiła prawie 120 mln zł, ale cena nie była jedynym kryterium przetargowym. Wzięto pod uwagę również okres gwarancji, który był znacznie dłuższy w drugiej ofercie.

Przeczytaj o planach inwestycji? Co dalej z Tynkiem Kobro? 

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Bereszczynski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.