Niedługo we Włocławku nie będzie miał nas kto leczyć!

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Justyna Trawczyńska

Niedługo we Włocławku nie będzie miał nas kto leczyć!

Justyna Trawczyńska

Kadra lekarska i pielęgniarska we włocławskim szpitalu starzeje się.

Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej z 2015 roku wynika, że środowisko lekarskie w naszym kraju jest coraz starsze. We Włocławku sytuacja także jest alarmująca. Tendencja ta występuje już od kilku lat. Z analizy Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że najstarsi są specjaliści medycyny lotniczej (średnia wieku 67 lat) oraz diagności laboratoryjni (63 lata). Do sześćdziesiątki zbliżają się otolaryngolodzy, reumatolodzy i gastroentero- lodzy dziecięcy. Ich średnia wieku to… 57 lat. Niewiele młodsi są pediatrzy, ginekolodzy i neurolodzy dziecięcy. Około 55 lat ma polski chirurg. Najgorzej sytuacja wygląda wśród lekarzy specjalistów. Ich średnia wieku w kraju przekracza 55 lat. Nie inaczej jest we Włocławku.

Wcale nie lepiej wygląda sytuacja wieku pielęgniarek.

- Niestety, kadra lekarska i pielęgniarska we włocławskim szpitalu starzeje się - mówi Marek Bruzdowicz, dyrektor placówki. - Jest to tendencja, którą obserwujemy w całym kraju.

We Włocławku sytuację ratować ma kolejna placówka wyższa, która do oferty kształcenia wprowadza pielęgniarstwo.

Średnia wieku we włocławskiej lecznicy to 50 plus. Co, zdaniem szefa placówki, jest smutne i niebezpieczne.

Coraz trudniej skusić młode osoby ofertą włocławskiego szpitala. Choć, jak przyznaje dyrektor, jest to placówka, która ma ważne miejsce na mapie szpitali województwa i kraju.

Sytuacja nie wygląda lepiej w Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej. Tam również średnia wieku kadry lekarskiej wynosi około 50 lat.

W MZOZ pracowników medycznych do 30. roku życia jest zaledwie 14. Lekarzy w przedziale wiekowym 30-40 jest 42., w wieku 40-50 mamy 72. pracowników medycznych. Największą grupę stanowią lekarze w wieku 50-60 - jest ich 107.

Jak pokazują analizy, największym problemem polskiej służby zdrowia są wyjazdy naszych młodych lekarzy za granicę, gdzie za swoją pracę mogą otrzymać znacznie wyższe wynagrodzenie.

Justyna Trawczyńska

Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku dziennikarstwo, public relations. Pracę w charakterze dziennikarza rozpoczęłam po ukończeniu studiów. Specjalizuję się w tematach społecznych. Z Gazetą Pomorską jestem związana od 2014 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.