Nie tylko kasa się liczy. Służą dobrym słowem i radami

Czytaj dalej
Fot. Janina Waszczuk
Janina [email protected]

Nie tylko kasa się liczy. Służą dobrym słowem i radami

Janina [email protected]

Starostwo podsumowało współpracę z organizacjami pozarządowymi. Karol Gutsze opowiedział o współpracy pozafinansowej.

Program powstał w oparciu o wiedzę i doświadczenie zarówno pracowników starostwa oraz powiatowych jednostek organizacyjnych, jak również organizacji pozarządowych. Cel był taki, aby uaktywnić wszystkich mieszkańców oraz umacnić poprzez wspólne działania lokalne więzi i wzmocnić rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Powiat wspiera organizacje finansowo. - Niestety, nie mamy zbyt dużych środków, w zeszłym roku to było 10 tys. zł - informuje Karol Gutsze z wydziału rozwoju lokalnego i funduszy europejskich. - Wszystkie są prawidłowo rozliczone. W tym roku była podobna kwota.

Podpisano 20 umów na realizację różnorodnych zadań w zakresie wspierania i upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Wszystkie dotacje były rozliczone w terminie.

- Praca z organizacjami pozarządowymi to nie tylko finanse - podkreślił Gutsze. - Informujemy stowarzyszenia o planowanych kierunkach działalności, szczególnie w kwestiach związanych z opracowaniem dokumentów strategicznych, a także o pozyskiwaniu środków.

We współpracy z organizacjami pozarządowymi przygotowywane były stoiska promocyjne na imprezach turystycznych i regionalnych, takich jak inauguracja sezonu turystycznego oraz targi „Lato na wsi“. - To tylko maleńka cząstka tego, co wspólnie robimy - dodaje urzędnik. - Co roku przygotowujemy wspólnie z gminą Tuchola sztandarową imprezę „Historyczny pochód Borowiaków“ w czasie Dni Borów Tucholskich.

Starostwo chętnie bezpłatnie udostępnia sale multimedailne, wynajmuje sale, sprzęt i pomaga w organizacji różnych imprez. LGD „Bory Tucholskie“ ostatnio pilotowało duży projekt za 80 tys. zł i zachęcało organizacje do współpracy i pisania wniosków, pomagając im przy tym poprzez rozliczanie projektów. Ich rady są bardzo cenne, bo znają większość kruczków, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy pisaniu i rozliczaniu projektów.

Radni potwierdzili, że wiele się dzieje w powiecie i są to nie tylko już cykliczne, sprawdzone imprezy, ale powstaje wiele nowych, cennych inicjatyw i należy wspierać te organizacje i pomagać im, bo niejednokrotnie dzięki nim żyją wsie.

Starosta Michał Mróz sam zaangażował się w wiele imprez i zaprasza stowarzyszenia i organizacje, aby przedstawiły swoją działalność i pokazywały, co robią.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.