Nasze niskie emerytury [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Alicja Zboińska

Nasze niskie emerytury [INFOGRAFIKA]

Alicja Zboińska

Emeryt w regionie łódzkim dostaje średnio niecałe 2 tys. zł. To dopiero 10 miejsce w kraju. Najbogatsi są emeryci ze Śląska i Mazowsza, najbiedniejsi z Podkarpacia i Podlasia.

Emeryci z województwa łódzkiego nie mogą mieć zbyt wielu powodów do zadowolenia, zwłaszcza jeśli wezmą pod uwagę wysokość otrzymywanego świadczenia. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2015 rok, pod względem wysokości emerytury mieszkańcy Łódzkiego znaleźli się na dziesiątym miejscu w kraju, a przeciętne świadczenie jest też znacznie niższe od średniej. Zarazem nasz region znalazł się na drugim miejscu pod względem liczby emerytów i rencistów w przeliczeniu na resztę mieszkańców.

24,4 procent wszystkich mieszkańców województwa łódzkiego stanowią emeryci

Największy odsetek emerytów i rencistów zamieszkuje województwo śląskie. Starsze i schorowane osoby to aż 25,1 procent wszystkich mieszkańców. Na drugim są emeryci i renciści z województwa łódzkiego, stanowią 24,4 proc. wszystkich mieszkańców. Na trzecim miejscu - z wynikiem 23,9 procent - znaleźli się emeryci i renciści z województwa świętokrzyskiego. Najmniejszy odsetek emerytów występuje na Pomorzu, stanowią 19,4 procent wszystkich mieszkańców.

„W grudniu 2015 roku najliczniejszą grupę osób pobierających emerytury stanowiły osoby w wieku 75 lat i więcej, natomiast najmniej liczną w wieku 54 lata i mniej” - czytamy w raporcie GUS.


Create bar charts

Z najwyższych emerytur cieszą się mieszkańcy województwa śląskiego. Przeciętne świadczenie pod koniec ubiegłego roku wynosiło ponad 2,5 tys. zł brutto. Na drugim miejscu uplasowali się emeryci z województwa mazowieckiego z przeciętną emeryturą blisko 2178 zł. Tuż za nimi - z dochodem 2087 zł - są emeryci z województwa dolnośląskiego. Jeszcze w pięciu województwach przeciętna emerytura przekracza 2 tys. zł brutto. Są to województwa: pomorskie, małopolskie, wielkopolskie, opolskie, zachodniopomorskie. W sumie województwo łódzkie zajęło w tym zestawieniu dziesiątą pozycję ze średnią emeryturą nieznacznie przekraczającą 1952 zł (brutto).

2096 złotych wynosiła pod koniec 2015 roku przeciętna emerytura w Polsce (brutto)

Zdaniem prof. Stefana Krajewskiego, ekonomisty z Uniwersytetu Łódzkiego, niższe łódzkie wynagrodzenia wpływają na to, że mamy niższe świadczenia emerytalne od mieszkańców wielu regionów kraju.

- Mieszkańcy Łódzkiego mają niższe wynagrodzenia, a to od nich są liczone emerytury, natomiast dochody gospodarstw domowych są niezłe - mówi prof. Krajewski. - W regionie mamy wiele małych przedsiębiorstw, które osiągają niezłe dochody, ale ich właściciele nie myślą o tym, że trzeba się zabezpieczyć na starość i płacą niskie składki na ubezpieczenie. A to z nich wyliczane są emerytury.

W naszym województwie przeważają kobiety, które są w szczególnie trudnej sytuacji. Przeważnie zarabiają mniej od mężczyzn, a żyją przeciętnie o 8,5 roku dłużej od panów. Stąd też niższe emerytury.

Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.