Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2018. W Zespole Szkół Samochodowych i Mechatronicznych w Łodzi uczniowie będą naprawiać porsche

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Maciej Kałach

Nabór do szkół ponadgimnazjalnych 2018. W Zespole Szkół Samochodowych i Mechatronicznych w Łodzi uczniowie będą naprawiać porsche

Maciej Kałach

Na cztery dni przed rozpoczęciem naboru do szkół ponadgimnazjalnych w Łodzi władze miasta zachęcały do wyboru techników i branżówek - w tym w Zespole Szkół Samochodowych i Mechatronicznych.

Rekrutacja, w której wezmą udział obecni trzecioklasiści z gimnazjów, zaczyna się już w poniedziałek (21 maja). W czwartek (17 maja) tych uczniów zaprosił Zespół Szkół Samochodowych i Mechatronicznych (ZSSiM) przy ulicy Przybyszewskiego 73/75. Okazją była kolejna edycja Dni doradztwa zawodowego (organizowanych przez placówki kształcące fachowców z magistratem) oraz podpisanie umowy między szkołą a firmą Krotoski - Cichy.

Nowy partner dla blacharzy, w świat idą spece od motocykli

Porozumienie dotyczy objęcia patronatem uczniów ZSSiM, kształcących się w zawodzie blacharz samochodowy (na poziomie branżówki, czyli - według nazewnictwa sprzed reformy edukacji - w zawodówce). Firma Krotoski-Cichy weźmie udział w stworzeniu zaplecza edukacyjnego dla branży blacharskiej.

Uczniowie zdobędą doświadczenie pod opieką pracownika zakładu i nauczyciela szkolenia praktycznego. Jak opowiadali Ryszard Kaźmierczak, dyrektor ZSSIM, oraz Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialny za edukację, Krotoski-Cichy w swoim nowym punkcie przy al. Bartoszewskiego 13 zaczyna serwisować auta marki porsche, zatem przyszli blacharze, kształceni w ZSSiM, zyskają możliwość pracy przy tych pojazdach.

- I przekonają się, jak bardzo technologie w tym zawodzie poszły do przodu. Tradycyjne „klepanie” odchodzi do przeszłości - opowiadał Ryszard Kaźmierczak.

Placówka z ul. Przybyszewskiego z końcem tego roku szkolnego wypuszcza swój pierwszy rocznik - także na poziomie branżówki - mechaników motocyklowych. Do egzaminów zawodowych podejdzie ósemka ze zrekrutowanych przed trzema laty kandydatów do tej specjalności.

Pozostałe zawody, do których zachęca ZSSiM, to: mechatronik, elektromechanik pojazdów samochodowych i kierowca mechanik - na poziomie branżówki. Zaś na poziomie technikum szkoła kształci mechatroników oraz techników pojazdów samochodowych.

Do 20 czerwca kandydaci powinni wskazać szkołę

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych będzie odbywać się w internecie. Do 20 czerwca trzecioklasista powinien wskazać klasy w trzech liceach ogólnokształcących, technikach lub branżówkach, do których chciałby trafić po wakacjach - w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej szkoły.

O tym, do której placówki dostaną się gimnazjaliści zadecyduje w dużej mierze liczba punktów z kwietniowego egzaminu gimnazjalnego. Każdy kandydat mógł zdobyć 200 rekrutacyjnych punktów (w tym połowę za egzamin, a resztę za oceny przeliczone na punkty ze świadectwa na koniec trzeciej klasy gimnazjum oraz za szczególne osiągnięcia: artystyczne, sportowe czy w konkursach przedmiotowych).

Przed rokiem najpopularniejszą placówką kształcącą fachowców było technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10, czyli łódzki „Elektronik” (221 chętnych na 155 miejsc w głównej fazie naboru na obecny rok szkolny). Największym powodzeniem cieszyły się w nim klasy dla przyszłych informatyków i mechatroników. Wśród ogólniaków najbardziej popularne było XXI LO, które przyjęło 288 zgłoszeń (na 155 miejsc).

Sukces szkoły z ul. Kilara

Zespół Szkół Samochodowych (ZSS) z ul. Kiliara 3/5 (przed dekomunizacją - ul. Prożka), kształcący specjalistów dla tej samej branży co placówka z ul. Przybyszewskiego, pochwalił się tytułem „Samochodowej Szkoły Roku 2018”. To osiągnięcie w XIX Finale Olimpiady Techniki Samochodowej, organizowanej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

ZSS reprezentowali w finale dwaj uczniowie, którzy zajęli indywidualnie 5. i 10. miejsce - a pierwsze jako zespół. Finał olimpiady odbył się 12 maja w siedzibie firmy Mercedes Benz w Warszawie.
Wśród zadań finałowych znalazło się m.in. polecenie zdiagnozowania i usunięcia usterki w układzie wspomagania koła kierownicy.

W Finale XIX Olimpiady Techniki Samochodowej uczestniczyło 443 uczniów sponad 200 szkół samochodowych w Polsce.

Maciej Kałach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.