Na wieżę wejdziemy przed wakacjami

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Czesław Wachnik

Na wieżę wejdziemy przed wakacjami

Czesław Wachnik

- Wejście na wieżę widokową ma kosztować 1 lub 2 zł. Uczniowie być może nie będą musieli płacić - mówi burmistrz Świebodzina Dariusz Bekisz.

Od kilku lat zamknięte jest wejście na wieżę widokową ratusza. Wcześniej cieszyła się ona powodzeniem? Czy na więżę można będzie ponownie wejść?
Myślę, że stanie się to jeszcze przed wakacjami. Najważniejsze, że w budżecie mamy zabezpieczone 130 tys. zł na remont klatki schodowej oraz zakup i montaż niezbędnych urządzeń. Mamy też dokumentację wraz ze wszystkimi pozwoleniami, chociażby konserwatora zabytków.

To oznacza, że czekamy tylko na ogłoszenie przetargu?
Może jeszcze nie w lutym, ale najpewniej w marcu ogłosimy przetarg, który wyłoni firmę, która podejmie się robót i wszystkiego, co jest niezbędne do otwarcia wejścia na wieżę. Na razie przygotowujemy dokumentację przetargową. Później wyłonimy firmę. Nie sądzę, by prace trwały latami, myślę, że będzie to miesiąc, może dwa. Przed wakacjami zapewne zdążymy.

A kwestia bezpieczeństwa?
Zapewne wszystkie normy będą dopełnione. Uzyskaliśmy też niezbędne zezwolenia. Inaczej przejście nie byłoby dopuszczone do otwarcia. Nie znam specjalnie szczegółów, ale wiem, że będą kamery monitorujące klatkę, jak też samą część widokową. Natomiast sam monitor będzie znajdował się w muzeum. Wiem, że pewne zabezpieczenia będą wprowadzone też na samej wieży. Pojawią się też poręcze zabezpieczające. Dlatego nie mam wątpliwości, że będzie bezpiecznie.

Mówił pan, że jest dokumentacja, są pieniądze. Dlatego zatem na otwarcie wieży widokowej czekamy tak długo?
Nie chciałbym się nad tym rozwodzić. Wiem, że były pewne kłopoty z dokumentacją, także uzyskanie niezbędnych pozwoleń nie jest łatwe. Jednak najważniejsze są pieniądze. Do dziś nie jestem przekonany, czy te 130 tys. zł nie można byłoby wydać z większym pożytkiem, chociażby dla szkół czy przedszkoli. Ale jest decyzja radnych i będzie można wejść na wieżę widokową.

Wejście na wieżę będzie płatne?
Opłata będzie symboliczna, 1 zł lub 2 zł. Być może uczniowie szkół wejdą za darmo. Przed laty do kasy gminy trafiało rocznie około 1.000 zł. Dziękuję za rozmowę.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.