Małgorzata Fudali-Hakman

Na ulice naszego miasta wyjdą trzej królowie!

Małgorzata Fudali-Hakman

6 stycznia ulicami miasta przejdzie I Żarski Orszak Trzech Króli. Na żarskim Rynku, przed ratuszem uczestników powita burmistrz, Danuta Madej.

Orszak Trzech Króli, to uliczna parada, mająca swoje korzenie w Hiszpanii i Meksyku. Tam trzej królowie jadąc ulicami miast, rzucają dzieciom słodycze.

Inny wymiar przybrał orszak w Polsce. Pierwszy raz zorganizowany spontanicznie w 2004 roku w Warszawie, wszedł na stałe do kalendarza imprez poświątecznych.

Od 2011 roku, kiedy to Święto Trzech Króli uczyniono dniem wolnym od pracy, stał się bardzo popularny w wielu miastach w kraju. W tym roku po raz pierwszy zostanie zorganizowany, przez parafię pw. Wniebowzięcia NMP, parafie pw. NSPJ i Szkoły Katolickie w Żarach.

- To duże wyzwanie organizacyjne - mówi ksiądz proboszcz Paweł Konieczny. Udział w marszu przez Żary, wezmą przedszkola i szkoły z terenu miasta i gminy Dzieci, nauczyciele oraz całe rodziny, będą ubrani w rzeczy w wylosowanym wcześniej kolorze-niebieskim, czerwonym i zielonym. Nie wiemy do końca, jakie będzie zainteresowanie orszakiem, ponieważ to dzień wolny od pracy- dodaje. Rozpoczniemy Mszą Św. o godz. 12.00 w kościele Wniebowzięcia NMP. Następnie w radosnym orszaku trzech królestw wyruszymy, by oddać pokłon Dzieciątku. Ulicami miasta przejdziemy na Rynek, gdzie powita nas burmistrz miasta Żary, Danuta Madej.

Marsz zakończy się pod żarskim kościołem pw. NSPJ, gdzie jego uczestnicy złożą dary i zaśpiewają kolędy. Organizatorzy przypominają, by nie zapomnieć zabrać ze sobą korony. - Wszak to królewski Orszak - zachęca wikariusz ksiądz Adam Żygadło. To pierwszy Orszak Trzech Króli w naszym mieście.

Małgorzata Fudali-Hakman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.