Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Mistrzyni karate z Rudy Pabianickiej chce podbić świat!

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Anna Gronczewska

Mistrzyni karate z Rudy Pabianickiej chce podbić świat!

Anna Gronczewska

W ciągu ostatnich kilku miesięcy świat Doroty wywrócił się do góry nogami. O młodej łodziance zaczęto mówić nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Została mistrzynią świata w karate. Stała się jedną z kandydatek do olimpijskiego medalu.

Dorota Banaszczyk, 21-letnia studentka Politechniki Łódzkiej, nie spodziewała się, że po złotym medalu zdobytym w Madrycie zrobi się o niej tak głośno. Pamięta, że gdy wracała z mistrzostw świata samolotem, jeden z kolegów z kadry stwierdził, że teraz pewnie zostanie kandydatką na najlepszego sportowca Polski. Nie chciała w to wierzyć, ale przepowiednia kolegi się spełniła. Potem dostała SMS-a od taty, że jest na tej liście.

- Obok Kamila Stocha, Anety Włodarczyk czy Bartka Kurka! - cieszy się młoda łodzianka, o której jeszcze kilka miesięcy temu mało kto słyszał. A teraz jest jeszcze kandydatką na najlepszego sportowca województwa łódzkiego w plebiscycie „Dziennika Łódzkiego”.

Karate zaczęła trenować dzięki swojemu tacie Jerzemu, byłemu judoce. Nie odniósł takich sukcesów jak córka, ale był w kadrze narodowej, zdobywał medale mistrzostw Polski. Nie chciał jednak, by Dorota trenowała judo.

- Tata uznał, że judo to za bardzo siłowy sport jak na dziewczynę - wspomina Dorota Banaszczyk. - Dwa razy podejścia do judo robił mój brat Adam, ale i on nie zdecydował się na ten sport. Trenuje boks. Można powiedzieć, że w naszej rodzinie jest zamiłowanie do sztuk walki. Jedynie mama utrzymuje równowagę w domu i nas tonuje.

Dorota karate zaczęła trenować, gdy miała 7 lat. W Szkole Podstawowej nr 143 przy ul. Kuźnickiej w Łodzi, gdzie się uczyła, odbywały się zajęcia karate. Zaprowadził ją na nie tata. Pierwszym trenerem Doroty został Maciej Gawłowski, który do dziś ją trenuje. Zawdzięcza mu bardzo wiele.

- Na zajęcia chodziłam z kolegami z klasy - wspomina Dorota. - Pamiętam, jak się podśmiewali, że dziewczyna trenuje karate. Ale oni dawno już zrezygnowali z tego sportu, ja nie...

Dorota zapewnia, że karate w odmianie kumite, które uprawia, nie jest brutalnym sportem. Podczas walki nie można zadawać mocnych ciosów, nie ma nokautów.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Gronczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.