Mistrz Wyspiański:- Zapalny jak iskra i wrażliwy jak płomień świecy na wietrze

Czytaj dalej
Fot. Reprodukcja
Wiesław Pierzchała

Mistrz Wyspiański:- Zapalny jak iskra i wrażliwy jak płomień świecy na wietrze

Wiesław Pierzchała

Był znakomitym pisarzem i malarzem, co rzadko idzie w parze. Stworzył własny świat duchowy, którego centrum stał się krakowski Wawel jako symbol - na wzór greckiego Akropolu - polskiej duszy i polskiego serca. Jako czwarty wieszcz stał się legendą, nad którą pochyliła się Monika Śliwińska, autorka frapującej biografii „Wyspiański. Dopóki starczy życia” wydanej przez Iskry.

Autor „Wyzwolenia” tworzył i cierpiał, cierpiał i tworzył. A to dlatego, że przez wiele lat zmagał się z chorobą nieuleczalną, która pustoszyła jego organizm. Mimo to nie poddawał się i co rusz spod jego ręki wychodziło arcydzieło. Takie jak nokturn „Chochoły”, niezapomniane kwiaty secesyjne i główki dziecięce, witraże i polichromie w kościele Franciszkanów z genialnym „Bogiem Ojcem - Stań się!”, projekty witraży do katedry wawelskiej z rewelacyjnym „Kazimierzem Wielkim”. I arcydramat „Wesele”, od którego zaczęła się jego wielka - nieco spóźniona - sława. Co ciekawe, droga na Olimp zaczęła się od incydentu.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.