Wiesław Pierzchała

Misja generała Kazimierza Zjednoczyciela w Londynie okazała się wołaniem na puszczy

Marian Kukiel, Kazimierz Sosnkowski i Stanisław Kopański w 1944 Fot. Wikipedia Marian Kukiel, Kazimierz Sosnkowski i Stanisław Kopański w 1944
Wiesław Pierzchała

Rozbicie polskiej emigracji w Londynie po II wojnie światowej nastąpiło po tym, jak prezydentem RP na uchodźstwie został były piłsudczyk i minister spraw zagranicznych August Zaleski, a nie - jak wcześniej ustalono - socjalista Tomasz Arciszewski.

W tej sytuacji poproszono mieszkającego w Kanadzie i cieszącego się dużym autorytetem gen. Kazimierza Sosnkowskiego, aby przybył do Anglii i skleił obóz niepodległościowy. Nikt nie przypuszczał, że będzie to prawdziwa „mission impossible”.

Kto nazywany był "kawalerem jałtańskim"? Kto był przeciw zjednoczeniu zwaśnionej emigracji? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w zakmniętej części artykułu 

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.