Miliony unijnych euro w zasięgu naszej ręki

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Grzegorz Kozakiewicz

Miliony unijnych euro w zasięgu naszej ręki

Grzegorz Kozakiewicz

Podpisane w środę 16 grudnia w Żarach porozumienie pomoże w staraniach o dotacje m.in. na przystanki czy dodatkowe zajęcia w naszych szkołach.

Kontrakt Lubuski swoim zasięgiem objął cztery porozumienia międzygminne, w całym województwie, które teraz walczą o dofinansowanie ośmiu zadań. Wśród nich są projekty Żar i Żagania, oraz otaczających je gmin wiejskich.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 o środki na jeden projekt może się starać kilka gmin jednocześnie.

Co da nam kontrakt?

Umowa z Zarządem Województwa daje możliwość udziału w konkursach na wsparcie rozwoju gospodarczego. Beneficjenci starać się mogą również o dofinansowanie promocji, transportu miejskiego, edukacji czy ochrony zdrowia. Dotacja wynieść może nawet 85 proc. wartości projektu. Żarscy i żagańscy samorządowcy planują pozyskać fundusze na rozwój wspólnej strefy przemysłowej i budowę hali inkubatora przedsiębiorczości.

Bez ścieżek i styropianu

Wśród pomysłów zgłoszonych jeszcze w ubiegłym roku, są także te związane z organizacją zajęć dodatkowych w gimnazjach i szkołach podstawowych oraz inwestycje w przystanki np. montaż elektronicznych wyświetlaczy. Poważnym ciosem dla władz gminnych, jest wykluczenie z kontraktu projektów związanych z budową ścieżek rowerowych i termomodernizacją obiektów publicznych.

130 mln euro przeznaczyły władze woj. lubuskiego na wsparcie dla małych miast i wsi

Zarówno Żary, jak i Żagań nosiły się z zamiarem przeprowadzenia szerokiej akcji ociepleń, którą zamierzano objąć szkoły i budynki urzędów. Sztandarowym przedsięwzięciem czterech gmin miała być także trasa rowerowa pomiędzy Sieniawą Żarską a Tomaszowem. Plany te mogą zostać zrealizowane pod warunkiem udziału w konkursach otwartych, poza kontraktem
- Czekamy na pierwsze nabory wniosków – mówi Ireneusz Brzeziński, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Żarach. – Najbliższy konkurs rozpisany zostanie w marcu i dotyczyć ma projektów edukacyjnych.

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.