Mieszkania w Łodzi nadal jednymi z najtańszych w Polsce

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Jacek Losik

Mieszkania w Łodzi nadal jednymi z najtańszych w Polsce

Jacek Losik

Łódzki rynek mieszkaniowy ma się dobrze - oceniają specjaliści. Zainteresowanie łódzkimi mieszkaniami rośnie, a ich cena nadal jest niska.

Specjaliści od wyceny nieruchomości z firmy Emmerson Evaluation przygotowali po raz czwarty raport dotyczący rynku mieszkaniowego w Polsce. Eksperci po zbadaniu cen transakcyjnych nowych i używanych mieszkań w 2016 r., wystawili Łodzi pozytywną opinię. Jak twierdzą, w stolicy województwa łódzkiego trwa obecnie budowlany bum.

- Miasto nie tylko korzysta z ogólnokrajowego trendu, ale też samo staje się atrakcyjniejszym miejscem do mieszkania - ocenia Dariusz Książak z firmy Emmerson Evaluation. - Poprawia się łódzka infrastruktura, powstają nowe inwestycje mieszkaniowe o wysokim standardzie. Poprawę obserwujemy także na rynku wtórnym. Coraz więcej starych kamienic jest odnawiana i przybywa atrakcyjnych starych mieszkań.

Jak wskazują eksperci w raporcie, dodatkowym atutem Łodzi jest to, że mieszkania są w niej wyraźnie tańsze, niż w innych wielkich miastach wojewódzkich. Na łódzkim rynku pierwotnym (nowe lokale) w 2016 r. płacono średnio 4.664 zł za metr kwadratowy. Drożej jest w ośmiu największych polskich miastach, m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, ale również w Lublinie i Toruniu.

Z raportu wynika, że najtańsze nowe mieszkania w Łodzi można znaleźć na Górnej ( w 2016 r. przeciętnie 4.145 zł na mkw.) oraz Widzewie (4.354 zł na mkw.). Na Bałutach i Polesiu za metr kwadratowy nowego mieszkania płacono średnio 4.501 zł oraz 4.561 zł. Najdrożej było natomiast w Śródmieściu - 4.753 zł za mkw.

Inaczej sytuacja wygląda na rynku wtórnym. Najtańsze mieszkania są w Śródmieściu (średnio 2.998 za mkw.). Następnie jest Polesie (3.172 zł), Górna (3.182) oraz Bałuty (3.192). Najdroższe mieszkania są na rynku wtórnym są na Widzewie, gdzie metr w 2016 r. kosztował 3.284 zł.

O rozkwicie rynku budowlanego w Łodzi świadczy również rosnąca liczba wydanych pozwoleń na budowę. W 2013 r. wydano ich ok. 2 tys., a w kolejnych dwóch latach ok. 2,5 tys. W 2016 r. ta liczba wzrosła do 4,4 tys.

Jacek Losik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.