Mieszkańcy Łódzkiego muszą pracować 5 dni, by zorganizować święta...

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Alicja Zboińska

Mieszkańcy Łódzkiego muszą pracować 5 dni, by zorganizować święta...

Alicja Zboińska

Około 4,5 dnia roboczego musi przepracować statystyczny Polak, by zarobić na tegoroczne święta Bożego Narodzenia. W przypadku mieszkańców województwa łodzkiego potrzeba nieco więcej czasu - niewiele ponad pięć dni. Najmniej czasu potrzebują mieszkańcy Mazowsza.

Z Barometru Providenta wynika, że w tym roku Polak wyda na święta średnio 719 zł. Przedstawiciele firmy Personnel Service, zajmującej sie rynkiem pracy, sprawdzili, ile czasu przecietny Polak musi pracować na to, by było go stać na świąteczne wydatki. Nasza redakcja poszła o krok dalej i sprawdziła, ile czasu na święta muszą pracować mieszkańcy poszczególnych województw.

- W porównaniu do października zeszłego roku przeciętne wynagrodzenie netto jest o 242 zł wyższe - mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, ekspert rynku pracy. - Jednak ten wzrost jest nierównomierny, co może być szczególnie odczuwalne przed świętami. Przedstawiciele takich branż jak budownictwo czy przemysł potrzebują aż trzech dni roboczych mniej niż np. nauczyciele czy kelnerzy, by zarobić na standardowe świąteczne wydatki. Osoby otrzymujące najniższą krajową pensję potrzebują na to aż 10 dni.

Symulacja powstała przy założeniu, że przeciętna pensja "na rękę" wynosi obecnie 3.495 zł, a statystyczny Polak pracuje w sumie 22 dni w miesiącu.Jeśli podzieli się pensję netto przez 22 dni, to okazuje się, że stawka dzienna to 159 zł. A skoro na święta wydamy średnio 719 zł, to oznacza, że statystycznie musimy na to pracować 4,5 dnia.

Mieszkańcy województwa łódzkiego muszą poświęcić na ten cel pół roboczego dnia więcej od statystycznego Polaka. Średnia pensja netto w naszym regionie to 3107 zł. To znacznie mniej niż na Mazowszu, Śląsku, Pomorzu, a także w Wielkopolsce i województwie zachodniopomorskim.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.