Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Mieszkańcy Łódzkiego muszą pracować 5 dni, by zorganizować święta...

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Alicja Zboińska

Mieszkańcy Łódzkiego muszą pracować 5 dni, by zorganizować święta...

Alicja Zboińska

Około 4,5 dnia roboczego musi przepracować statystyczny Polak, by zarobić na tegoroczne święta Bożego Narodzenia. W przypadku mieszkańców województwa łodzkiego potrzeba nieco więcej czasu - niewiele ponad pięć dni. Najmniej czasu potrzebują mieszkańcy Mazowsza.

Z Barometru Providenta wynika, że w tym roku Polak wyda na święta średnio 719 zł. Przedstawiciele firmy Personnel Service, zajmującej sie rynkiem pracy, sprawdzili, ile czasu przecietny Polak musi pracować na to, by było go stać na świąteczne wydatki. Nasza redakcja poszła o krok dalej i sprawdziła, ile czasu na święta muszą pracować mieszkańcy poszczególnych województw.

- W porównaniu do października zeszłego roku przeciętne wynagrodzenie netto jest o 242 zł wyższe - mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, ekspert rynku pracy. - Jednak ten wzrost jest nierównomierny, co może być szczególnie odczuwalne przed świętami. Przedstawiciele takich branż jak budownictwo czy przemysł potrzebują aż trzech dni roboczych mniej niż np. nauczyciele czy kelnerzy, by zarobić na standardowe świąteczne wydatki. Osoby otrzymujące najniższą krajową pensję potrzebują na to aż 10 dni.

Symulacja powstała przy założeniu, że przeciętna pensja "na rękę" wynosi obecnie 3.495 zł, a statystyczny Polak pracuje w sumie 22 dni w miesiącu.Jeśli podzieli się pensję netto przez 22 dni, to okazuje się, że stawka dzienna to 159 zł. A skoro na święta wydamy średnio 719 zł, to oznacza, że statystycznie musimy na to pracować 4,5 dnia.

Mieszkańcy województwa łódzkiego muszą poświęcić na ten cel pół roboczego dnia więcej od statystycznego Polaka. Średnia pensja netto w naszym regionie to 3107 zł. To znacznie mniej niż na Mazowszu, Śląsku, Pomorzu, a także w Wielkopolsce i województwie zachodniopomorskim.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Alicja Zboińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.