Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi w nowej formule

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe
Dariusz Pawłowski

Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi w nowej formule

Dariusz Pawłowski

Blisko sześćset prac zgłoszono do 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny, organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, które w tym roku odbędzie się w nowej formule.

Jurorzy wybrali ostatecznie 55 prac, które zostaną zaprezentowane w październiku podczas Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Tereza Barabash, Ann Coxon, Ixchel Ledesma Guadarrama, Michał Jachuła, Marta Kowalewska i Mizuki Takahashi analizowali prace w nawiązaniu m.in. do hasła przewodniego tegorocznego wydarzenia - „Przekraczanie granic”, nie znając nazwisk autorów i państw, z których pochodzą artyści. - Miało to zapewnić transparentność i obiektywizm podczas obrad - wyjaśnia Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa. - Nowa formuła Triennale polega właśnie na tym, że nie korzystaliśmy z koordynatorów, tylko artyści sami mogli zgłaszać swoje prace.

Członkowie jury reprezentowali różne kontynenty i obszary kulturowe. Oprócz Teresy Barabasz, artystki, która wygrała ostatnią edycję Triennale, byli to kuratorzy z prawie wszystkich kontynentów wpisujący medium tkaniny w szeroki kontekst sztuki współczesnej. Prace, które znajdą się na wystawie zostały wykonane w różnych technikach, od tkaniny żakardowej do akrylu na płótnie czy haftu ręcznego. Do ich przygotowania wykorzystano len, bawełnę, ale także lnianą celulozę. Dominują wśród nich dzieła wielkoformatowe, a waga niektórych z ich dochodzi nawet do 60 kg.

- Wystawa będzie dla nas dużym wyzwaniem logistycznym także z tego powodu, że muzeum jest w trakcie generalnego remonu - przyznaje Aneta Dalbiak. - Dlatego część prac zostanie zaprezentowana w innych wnętrzach, dzięki współpracy z Miejską Galerią Sztuki.

Międzynarodowe Triennale Tkaniny to najstarsza i najważniejsza prezentacja zjawisk związanych z medium tkaniny. Otwarcie wystawy oraz ogłoszenie laureatów nastąpi 5 października tego roku. Wystawa potrwa do 15 marca 2020 roku. Większość zakwalifikowanych prac to dzieła polskich autorów.

HOROSKOP DZIENNY

Dariusz Pawłowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.