Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi w nowej formule

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe
Dariusz Pawłowski

Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi w nowej formule

Dariusz Pawłowski

Blisko sześćset prac zgłoszono do 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny, organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, które w tym roku odbędzie się w nowej formule.

Jurorzy wybrali ostatecznie 55 prac, które zostaną zaprezentowane w październiku podczas Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Tereza Barabash, Ann Coxon, Ixchel Ledesma Guadarrama, Michał Jachuła, Marta Kowalewska i Mizuki Takahashi analizowali prace w nawiązaniu m.in. do hasła przewodniego tegorocznego wydarzenia - „Przekraczanie granic”, nie znając nazwisk autorów i państw, z których pochodzą artyści. - Miało to zapewnić transparentność i obiektywizm podczas obrad - wyjaśnia Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa. - Nowa formuła Triennale polega właśnie na tym, że nie korzystaliśmy z koordynatorów, tylko artyści sami mogli zgłaszać swoje prace.

Członkowie jury reprezentowali różne kontynenty i obszary kulturowe. Oprócz Teresy Barabasz, artystki, która wygrała ostatnią edycję Triennale, byli to kuratorzy z prawie wszystkich kontynentów wpisujący medium tkaniny w szeroki kontekst sztuki współczesnej. Prace, które znajdą się na wystawie zostały wykonane w różnych technikach, od tkaniny żakardowej do akrylu na płótnie czy haftu ręcznego. Do ich przygotowania wykorzystano len, bawełnę, ale także lnianą celulozę. Dominują wśród nich dzieła wielkoformatowe, a waga niektórych z ich dochodzi nawet do 60 kg.

- Wystawa będzie dla nas dużym wyzwaniem logistycznym także z tego powodu, że muzeum jest w trakcie generalnego remonu - przyznaje Aneta Dalbiak. - Dlatego część prac zostanie zaprezentowana w innych wnętrzach, dzięki współpracy z Miejską Galerią Sztuki.

Międzynarodowe Triennale Tkaniny to najstarsza i najważniejsza prezentacja zjawisk związanych z medium tkaniny. Otwarcie wystawy oraz ogłoszenie laureatów nastąpi 5 października tego roku. Wystawa potrwa do 15 marca 2020 roku. Większość zakwalifikowanych prac to dzieła polskich autorów.

HOROSKOP DZIENNY

Dariusz Pawłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.