Justyna Sobczak

Menedżer Roku 2017| Wiktor Napióra: W działalności biznesowej najważniejsze są rzetelność, solidarność, wiarygodność i szacunek

Wiktor Napióra (na pierwszym planie), prezes i założyciel firmy Hurtap w Łęczycy Fot. Krzysztof Szymczak Wiktor Napióra (na pierwszym planie), prezes i założyciel firmy Hurtap w Łęczycy
Justyna Sobczak

Rozmowa z Wiktorem Napiórą, założycielem i prezesem zarządu firmy Hurtap SA - Menedżerem Roku 2017 w kategorii Duża Firma.

Hurtap Łęczyca powstał 27 lat temu. Dlaczego zdecydował się pan na działalność w branży farmaceutycznej?
W 1990 r. uruchomiłem w Łęczycy aptekę prywatną przy pl. Tadeusza Kościuszki 8. W tamtym okresie w szybkim tempie powstawały apteki prywatne, a także hurtownie farmaceutyczne, które zastępowały mało dynamiczne Cefarmy państwowe. Rynek agresywnie się rozwijał i była potrzeba szybkich dostaw do aptek. Powstające nowe hurtownie miały bardzo istotną zaletę - zdobywały potrzebne deficytowe leki i szybko realizowały zamówienia. Z powodu ograniczonych środków finansowych, a także galopującej w tamtym okresie inflacji była potrzeba ciągłych dostaw leków w niewielkich ilościach tak, aby utrzymywać jak najmniejszy zapas magazynowy. Z tego powodu powstała hurtownia farmaceutyczna, która z powodzeniem zaopatrywała również i inne apteki.

Siedziba firmy oraz główne centrum dystrybucyjne znajdują się w Łęczycy. Dlaczego właśnie tutaj?
Historycznie pracownikami firmy Hurtap byli mieszkańcy naszego regionu. Kiedy w 1992 r. przenosiliśmy magazyn w nowe miejsce w Łęczycy przy ulicy Bardowskiego 2, jakość kadry była bardzo wysoka. To byli i są wspaniali ludzie, a większość z nich do dzisiaj pracuje na strategicznych stanowiskach w obecnym Hurtapie. Kiedy powstał pomysł budowy nowego obiektu, nie zastanawiałem się długo, gdzie ma być siedziba, chociaż miałem propozycje lokalizacji w Łodzi. W 1998 r. został wybudowany nowy magazyn o powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych, wraz z budynkiem administracyjnym, który do dzisiaj pełni swoją funkcję. W 2002 r. dobudowaliśmy kolejny magazyn o powierzchni 2 tys. m kw., w 2018 r. kolejny o powierzchni 3 tys. mkw.

Hurtap jako pierwsza firma w Polsce wdrożyła kompleksowe i nowoczesne rozwiązania logistyczne? Na czym one polegały?
Hurtap już jako spółka akcyjna 240 aptekarzy wprowadził jako pierwszy wśród dystrybutorów farmaceutycznych w 2001 r. automatyzację magazynu, instalując przenośniki rolkowe obejmujące dwa poziomy naszego magazynu. Spowodowało to, że w magazynie przesuwały się setki pojemników, które wjeżdżały w odpowiednie sektory i do których wkładano leki z danych sektorów. Wprowadzenie automatyzacji pozwoliło na zdecydowane przyspieszenie realizacji zamówień z aptek, a także na zwiększenie ilości przyjmowanych zamówień w ciągu doby. W 2005 r. zainstalowano automat, który realizuje około 40 proc. wszystkich pozycji w ciągu doby, a obsługiwany jest tylko przez osiem osób. Pozwoliło to na zmniejszenie ilości pomyłek oraz na zwiększenie ilościowe asortymentu w magazynie.

W działalności biznesowej najważniejsze są rzetelność, solidarność, wiarygodność i szacunek

Posiadając rozwiniętą sieć dystrybucji, Hurtap dostarcza leki na terenie całej Polski? Do ilu aptek dokładnie?
Posiadamy nowoczesne centra logistyczne w Łęczycy, Gdańsku, Tychach, Głogowie i Łomży. Dostarczamy leki do około 12 tysięcy aptek.

Co jest najważniejsze w działalności biznesowej?
Przede wszystkim rzetelność, solidność, wiarygodność, uczciwość biznesowa, a także szacunek dla wszystkich naszych partnerów bez względu, jakie reprezentują firmy, małe czy duże.

Kiedy nastąpił przełomowy moment w rozwoju Hurtapu? Od początku szło jak po maśle, czy droga była trudna i wyboista?
Prowadzenie działalności nigdy nie jest łatwe. Przez prawie 30 lat działalności rynek farmaceutyczny zmieniał się wielokrotnie. Zmieniały się również ustawy i przepisy, które regulują prawo farmaceutyczne obowiązujące na terenie naszego kraju. Nasza firma przez te wszystkie lata dostosowywała swoją organizację pracy do wymogów obowiązujących przepisów prawa i regulacji funkcjonujących w każdym okresie. W ostatnich latach ubiegłego wieku funkcjonowało 3 tys. hurtowni farmaceutycznych. Dzisiaj jest tylko 20 podmiotów, które ze swoich magazynów dostarczają leki do aptek na terenie całej Polski. Wśród tej grupy firm, które zaopatrują apteki, jest i Hurtap. Jesteśmy klasyfikowani na 4. miejscu z około 10-procentowym udziałem rynkowym w dystrybucji farmaceutycznej, dostarczając leki ze swoich pięciu magazynów. To, że dzisiaj funkcjonujemy, to oznacza, że popełniliśmy mniej błędów i jest to efekt ciężkiej pracy wszystkich pracowników na przestrzeni bez mała 30 lat. Dzisiejsza hurtownia farmaceutyczna to skomplikowane laboratorium, w którym wszystkie zachodzące procesy muszą być opisane i zgromadzone w odpowiednich zbiorach. Tryb przyjmowania leków, przechowywanie, realizacja zamówień, wydawanie oraz transport odbywa się według ściśle określonych procedur bez jakichkolwiek odchyleń.

Jaki cechy powinien mieć według pana menedżer, aby mógł osiągnąć sukces zawodowy?
Przede wszystkim menedżer musi panować nad swoimi emocjami i nie okazywać zdenerwowania, zachowywać się jak polityk, być rozważnym w podejmowaniu decyzji, mówić tylko to, co trzeba powiedzieć. Na pytania odpowiadać tylko konkretnie. Nie podejmować decyzji pod wpływem emocji, być wiarygodnym i rzetelnym.

Od blisko 20 lat prowadzi pan również klub sportowy, w którym dzieci i młodzież mogą bezpłatnie uczestniczyć w zajęciach treningowych oraz brać udział w wielu turniejach na różnych szczeblach, rozwijając przy tym swoje pasje i umiejętności. Promuje pan też żeglarstwo, narciarstwo, a przede wszystkim halową i plażową piłkę nożną. Dlaczego akurat sport?
W 2018 r. będziemy obchodzić jubileusz 20-lecia Klubu Sportowego HURTAP. Zawsze uważałem, że pomoc dzieciom oraz wskazywanie im drogi sportowej jest ważnym elementem w ich drodze do dorosłego życia. Uprawianie sportu to nie tylko rozwój fizyczny, ale kształtowanie charakteru, odporność psychiczna, upór i konsekwencja w dążeniu do celu, systematyczność, siła i planowanie. Dlaczego dzieci? Sport dał mi start życiowy. Byłem reprezentantem Polski przez wiele lat. Miałem zapewnione znakomite warunki do uprawiania sportu. Stypendia sportowe, dotacje, mieszkanie, miałem dobrą pracę. Wtedy to powiedziałem sobie, że kiedyś oddam część tego innym dzieciom, aby też mogły uprawiać sport i zasmakować tego, co jest najważniejsze - zwycięstwa.

Pana największy sukces zawodowy to?
Otrzymałem wiele satysfakcji za swoją pracę, za rozwój firmy Hurtap SA, za działania na rzecz środowiska aptekarskiego, lokalnej społeczności, a także za pomoc dzieciom i sportowej rodzinie. Myślę, że największym sukcesem jest to, że tu jestem, to jest moje miejsce i dobrze się z tym czuję. Dziękuję wszystkim pracownikom, którzy przyczynili się do rozwoju i dzisiejszej pozycji naszej firmy.

Prężnie działająca i stale rozwijająca się firma Hurtap od ponad ćwierć wieku jest jednym z największych pracodawców w regionie. Ile osób zatrudniacie obecnie? Jakich kandydatów do pracy szukacie?
Z naszą grupą związanych pracą jest około 2 tys. osób. W Łęczycy chętnie zatrudnimy osoby, które nie boją się pracy, chcą rozwijać się zawodowo i budować swoją przyszłość z regionem łęczyckim. Stwarzamy możliwość zdobywania wykształcenia. Każdy może znaleźć w firmie Hurtap swoje miejsce.

Plany na przyszłość?
Wygrać w sobotę Puchar Polski w narciarstwie alpejskim (śmiech), a tak poważnie - w 2019 r. zrealizować to, co zaplanowałem - wybudować nowy magazyn w Gdańsku.

Czym jest dla pana tytuł Menedżer Roku 2017 w konkursie „Dziennika Łódzkiego” i Loży Łódzkiej Business Centre Club?
Ten tytuł to dla mnie olbrzymie wyróżnienie i wielki zaszczyt, a także satysfakcja. Nie tylko dla mnie, ale dla całej firmy. To również motywacja do dalszej pracy i kolejny dowód na to, że to, co robimy i jak działamy, jest ważne dla innych.

Justyna Sobczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.