Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

To były czasy: choinka prosto z lasu, zapach pasty do podłóg i karp w wannie

Czytaj dalej
Fot. archiwum Fotofantazja
Anna Gronczewska

To były czasy: choinka prosto z lasu, zapach pasty do podłóg i karp w wannie

Anna Gronczewska

Przygotowania do świąt zaczynały się już na dwa tygodnie przed Wigilią, w domach pachniało pastą do podłóg, cytrusami i świeżym igliwiem. O swoich najsilniejszych wspomnieniach związanych z okresem Bożego Narodzenia opowiadają znani łodzianie.

Hanna Zdanowska prezydent Łodzi

Ze świąt swojego dzieciństwa prezydent Łodzi najmilej wspomina panującą wtedy atmosferę. To, na co teraz tak bardzo brakuje czasu.

- To celebrowanie, mistyka przygotowań świątecznych, w których jako mała dziewczynka zanurzałam się już co najmniej miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia - wspomina Hanna Zdanowska. - Jak ja się nie mogłam doczekać, gdy mama z siostrą wyciągały bibułę, kartki kolorowego papieru i siadałyśmy razem w domu na Julianowie do szykowania świątecznych ozdób na choinkę. Dziś wszystko można kupić, ale wtedy kolorowe łańcuchy z kolorowego papieru. A jeże z bibuły? Jeszcze dziś potrafiłabym je zrobić, także takie specjalne gwiazdy, których rogi otulaliśmy kolorowymi sreberkami od cukierków...

W rodzinnym domu Hanny Zdanowskiej choinka była zawsze prawdziwa i pachnąca. - I pasterka o północy. Magiczny czas, magiczna noc - dodaje.

Kolejne wspomnienie prezydent Łodzi wiąże się ze wspólnym, rodzinnym przygotowaniem potraw wigilijnych.

- Wycinanie szklankami krążków ciasta na pierogi, mielenie maku i grzybów - opowiada prezydent Łodzi. - Świętością na wigilijnym stole jest dla mnie jedna potrawa - czerwony barszcz z uszkami. Zawsze jem go tylko 24 grudnia, tylko przy wigilijnym rodzinnym stole. To barszcz czerwony na wywarze grzybowym, potem te grzyby zawsze mieliłam, mieszałam z kiszoną kapustą i lepiłyśmy z tym farszem uszka. Najcudowniejszy barszczyk z uszkami na świecie to smak z dzieciństwa, który jest ze mną do dziś...

Boże Narodzenie w czasach PRL-u wspominają: Hanna Zdanowska, Jan Tomaszewski, Ryszard Kotys, Jolanta Chełmińska, Magdalena Michalak, Ireneusz Czop, Krzysztof Rutkowski i Marian Lichtman.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Gronczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.