Jeśli dorosła osoba zachowuje się w sposób nieprzystosowany i pomimo szkód, które to przynosi, i mimo upływu lat, te zachowania się nie zmieniają, to twierdzimy, że cierpi na zaburzenia osobowości.
Ponad 400 elementów, w tym ponad 100 ruchomych, ma największa szopka bożonarodzeniowa w regionie łódzkim, która stoi u ojców bernardynów w Warcie. Jej historia sięga połowy lat 80. ubiegłego wieku.Jak co roku znów przyciągnie tłumy turystów...
Bysio podchodzi, podnosi łeb i wpatruje się we mnie. A ja w niego, jak w obrazek. Jest ogromny, waży 260 kilogramów, ma mięciutką sierść w kolorze kawy z mlekiem, całą pokrytą szronem. Jest wart 10 tysięcy euro.
Moda na czytanie powieści kryminalnych opanowała Polaków. Autorzy nie wstydzą się już, że tworzą literaturę popularną. Książki Katarzyny Bondy, Marka Krajewskiego, Katarzyny Puzyńskiej czy Zygmunta Miłoszewskiego są bestsellerami. Sprawdziliśmy,...
Z Sosnowca do Weil am Rhein jest 1200 km. Tam, na styku Niemiec, Szwajcarii i Francji, znalazłem wyjątkowego dentystę. Gdy umawialiśmy się na pierwszą rozmowę, Andrzej Szpilman, syn słynnego, pochodzącego z Sosnowca Władysława Szpilmana, miał...
Rozmowa z Tomkiem Szczepanikiem z grupy Pectus o świętach i nowej płycie zespołu "Kolędy przy kominie".
Ksiądz prof. Józef Naumowicz, historyk literatury wczesnochrześcijańskiej, mówi dlaczego przyjęto datę 24 grudnia za dzień narodzin Jezusa. - Nie jest to jednak istotne z punktu widzenia wiary - dodaje
Niejeden facet w jego sytuacji uciekałby, gdzie pieprz rośnie. Ale on został. Zrezygnował z własnych planów na życie, bliskości ukochanej kobiety i marzenia o biologicznym ojcostwie. Kim naprawdę był mąż Maryi, o którym wiemy tak niewiele?
Po „Randce w ciemno” bardzo długo nie miałem żadnych propozycji ról filmowych ani nawet serialowych. Na szczęście cały czas grałem w teatrze - mówi Jacek Kawalec, jedna z gwiazd telewizyjnego serialu „Ranczo”.
Skąd przyszło do nas świąteczne drzewko i dlaczego na choince powinien wisieć jeden łańcuch – opowiada prof. Teresa Smolińska z Katedry Kulturoznawstwa i Folklorystyki UO.
Tylko dwie Ewangelie: św. Mateusza i św. Łukasza, mówią o narodzinach Jezusa, ale jedynie ta ostatnia daje nieco pełniejszy opis Jego przyjścia na świat. Dlaczego? Znawcy twierdzą, że dla św. Marka i św. Jana narodziny, dzieciństwo i młodość Syna...
O naszej nieufności wobec obcych, o politykach, którzy wykorzystują ludzkie lęki, mediach nie zawsze mówiących prawdę i o tym, czy jest szansa abyśmy w czasie świąt się pojednali - mówi siostra Małgorzata Chmielewska w rozmowie z Dorotą Kowalską.
Byli gotowi usunąć ciążę, bo marzyli o dziecku, ale zdrowym, a nie obciążonym ciężką wadą serca. Los sprawił jednak, że spotkali lekarzy, którzy ich od tej decyzji odwiedli i zaoferowali pomoc. I stał się cud - ich synek dzielnie zniósł...
Warto pracować nad naszymi relacjami, nieważne, w którym momencie życia właśnie się znajdujemy. O potrzebie godzenia się - mówi Paulina Krajewska, psycholog, specjalistka od komunikacji społecznej.
W młodzieńczych latach ganiał za piłką, grywał w „szczypiorniaka”. Z biegiem lat zaczął fascynować się amerykańską koszykówką. Andrzej Seweryn dziś ubóstwia piłkę i jest wielkim fanem hiszpańskiej Barcelony. Marzy, żeby zobaczyć grę drużyny na żywo.
Był tak zdesperowany, że z dnia na dzień coraz bardziej zbliżał się do drogi, do ludzi. I faktycznie, to była jego jedyna szansa na przeżycie. Bo Cisna, żyje dzięki człowiekowi.
Natalia Janoszek z bielskiej Straconki jest pierwszą Polką, która występuje w produkcjach przemysłu filmowego Indii. Inna kultura, inne zwyczaje, inne traktowanie kobiet. - Gdy dostałam w twarz, moje protesty zostały wyśmiane - mówi aktorka.
Nawet zioła, które według nas są niegroźne, mogą reagować z przyjmowanymi lekarstwami - mówi dr Krzysztof Czarnobilski.
Jak wybierać prezenty, zachować się przy wigilijnym stole i być dobrym gospodarzem przyjęcia, mówi dr Andrzej Szteliga, wieloletni dyplomata, wykładowca etykiety i protokołu dyplomatycznego Akademii Dyplomacji przy Uniwersytecie Śląskim.
Niedawno rozstała się z mężem i przeżyła śmierć ojca. Trudne chwile pomógł jej przetrwać mały syn. Dopiero teraz aktorka powraca na plan.
Co założyć na wigilię w rodzinnym gronie, a co na formalne spotkanie w firmie? Podpowiada Augustyna Nowacka, magister sztuki, projektant ubioru, stylista, kostiumograf.
Ostatnie tygodnie i dni przed świętami Bożego Narodzenia to czas masowego pomagania innym. Niektórzy nawet mówią o przypadającym na drugą połowę grudnia „apogeum polskiej dobroczynności”.
Wierzono, że dusze naszych przodków będą symbolicznie ugoszczone i dobrze przyjęte - opowiada dr Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Niedawno mówiono o 40-letniej łodziance, którą niedoszły mąż oszukał na ponad 800 tysięcy złotych. Najsłynniejszym oszustem matrymonialnym był Jerzy Kalibabka. Stał się bohaterem serialu „Tulipan”. W dawnej Łodzi także nie brakowało oszustów...
Zmieniają się nasze obyczaje związane z przygotowaniem i obchodzeniem Bożego Narodzenia. Coraz częściej przepisów na potrawy, inspiracji na ozdoby świąteczne i dekoracje domu oraz pomysłów na prezenty szukamy w internecie. Z sieci ściągamy też...
W niedzielę w Bielsku Podlaskim odbędzie się premierowy pokaz filmu „Wnyki“, który jest kontynuacją telewizyjnego hitu „Znachor“. To projekt trzech bielskich zapaleńców.
Piotrek Wasilewski, białostocki licealista, ma zaledwie 18 lat i już kilka wynalazków na swoim koncie. Jeden z nich wkrótce może odnieść komercyjny sukces.
Nauczyciel z Łodzi nie zapomni chwili, gdy dowiedział się, że był adoptowanym żydowskim chłopcem.
Konfederacja Lewiatan uważa, że jeśli wejdzie w życie poselski projekt PiS, ucierpią portfele pacjentów. Lubelska Izba Aptekarska jest innego zdania.
Kilkanaście lat temu mówiła o nich cała Polska. Że rozdali majątek, że spalili dowody osobiste, że guru nadał im dziwaczne imiona: Autobusem Przez Miasto, Ejty, I Śrubokręt Nie Pomoże. On sam namawiał: „leki wyrzuć, przychodź do mnie“.
Opłatka i dzielenia się nim nie wymyśliliśmy. Piękny ten zwyczaj jednak jako jedyni pielęgnujemy. Najstarsze opłatki są bezcennym świadectwem dawnej architektury.
Budujący jest entuzjazm łódzkich aktywistów, urzędników, facebookowiczów i innych (choć z racji dziennikarskiej potrzeby precyzji byłbym ostrożny w uogólnianiu tej postawy na wszystkich mieszkańców) z okazji zakończenia pięcioletniej budowy dworca...
Pierwszy tydzień na dworcu Łódź Fabryczna przyciągnął tłumy zwiedzających. Kończą się zachwyty i pojawiają się pierwsze problemy: utrudnienia w komunikacji miejskiej, kłopoty z wjazdem na parking i brak zegarów.
Rzadko zdarza się w Łodzi inwestycja, która (prawie) wszystkich godzi, cieszy i spełnia funkcje daleko wykraczające poza plany projektantów. Takim obiektem stała się nowa Łódź Fabryczna.
W piątkowy wieczór uroczystą galą Teatr Wybrzeże uczcił jubileusz 70 - lecia. Wśród gości była pierwsza aktorka tej sceny Barbara Krafftówna.
Za nietuzinkowe podejście do tematu, często za prostotę, funkcjonalność i estetyczny wygląd. Polskie wzornictwo z roku na rok coraz bardziej jest doceniane na arenie międzynarodowej.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.